The impact of job satisfaction dimensions on job performance: A case study of Waha Oil Company field in Libya
İş tatmini boyutlarının iş performansına etkisi: Libya'da Waha Petrol Şirketi alanının örnek çalışması
  1. Tez No: 896562
  2. Yazar: ABDULHAMID ABDULLA M IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESSIA RIES AHMED ABU RIES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma, iş tatmini boyutlarının, araştırılmamış bir konu olan Libya petrol şirketleri üzerindeki etkisini araştırıyor. Şirketteki Waha Petrol Sahası'na odaklanarak, iş memnuniyetinin ve altı bileşeninin şirketin performansını nasıl etkilediğini inceliyor. Şirketin bir çalışanı tarafından yürütülen araştırma, yöneticiler ve idari personel de dahil olmak üzere şirketin saha departmanları içindeki en büyük alandaki çalışanları hedef aldı. Çalışmada, bir ankete cevap veren 314 çalışan yer aldı ve iş tatmini boyutlarının bölgedeki iş performansı üzerindeki etkisinin daha fazla anlaşılması gerektiğini vurguladı. Daha önceki araştırmalardan elde edilen anket, veri toplamak amacıyla bu nicel araştırmada dağıtılmıştır. Tüm anketin dağıtıldığı günlerde mevcut olan müdürler, bölüm başkanları ve saha personeli arama örneğini oluşturur. Araştırmanın bir parçası olarak, araştırma için uygun istatistiksel yaklaşımlar kullanan dört yüz elli anket gönderildi. Üç sorudan oluşan çalışma: iş performansı ile ilgili sorular, iş memnuniyeti ve bileşenleri ile ilgili sorular ve demografik bilgilerle ilgili sorular. Bunlar, verilerin gerekli istatistiksel analizde ve Smart-PLS yapısal denklem modellemesini kullanan istatistiksel analizde geçerli olup olmadığını ve doğrulanıp doğrulanmadığını bulmak için meşru anket sorularıdır. Araştırmadan, iş performansının iş ortamı ve doğası, iş baskısı ve kariyer ilerlemesi ile olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu gösteren çok sayıda bulgu ortaya çıktı. Tersine, araştırma hipotezleri çalışma ortamı ve doğa, doğrudan denetçi veya çalışma saatleri tarafından desteklenmemiştir. Libya'daki Waha Petrol Şirketi tarafından Waha petrol sahasında yapılan bir araştırmanın bulguları, iş memnuniyetinin iş performansıyla olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu ve iş performansını etkilediğini göstermektedir. Araştırmacı, iş tatmini ve performans arasındaki ilişkiyi anlamak için tüm alanları ve limanı kapsayan çok sayıda araştırma yapmayı önerdi, yüksek departmanların genel olarak iş tatmini bileşenlerine olan ilgisi ve çalışan iş memnuniyetini baltalayan herhangi bir konu için çareler oluşturulması.
Özet (Çeviri)
The study explores the impact of job satisfaction dimensions on Libyan oil companies, a topic that has been under-researched. It focuses on the company's Waha Oil Field of Employees, examining how job satisfaction and its six components affect its performance. The research, conducted by an employee of the company, targeted employees in the most extensive field within the company's field departments, including managers and administrative staff. The study involved 314 employees who responded to a questionnaire, highlighting the need to understand further job satisfaction dimensions' impact on job performance in the region. The questionnaire from earlier research was distributed in this quantitative investigation to collect data. Directors, department heads, and field personnel present on the days the questionnaire was distributed make up the search sample. Four hundred and fifty questionnaires were sent out as part of the study, and they employed suitable statistical approaches for research. Three parts of questions comprised the study: questions regarding work performance, questions about job satisfaction and its components, and questions about demographics. These are legitimate survey questions to determine whether the data is valid and validated in the required statistical analysis and statistical analysis utilising Smart-PLS structural equation modelling. Multiple findings emerged from the research, indicating that job performance was positively correlated with work environment and nature, work pressure, and career progression. Conversely, the research hypotheses were not supported by the work environment, nature, direct supervisor, or working hours. The findings of a study conducted at the Waha oil field by the Waha Oil Company in Libya indicate that job satisfaction is positively correlated with and influences job performance. The researcher suggested conducting a great deal of research, covering all domains and the port, to understand the relationship between job satisfaction and performance, the interest of higher departments in the components of job satisfaction overall, and the creation of remedies for any issue that undermines employee job satisfaction.