Pirüvat tayini için alüminyum nanoparçacıklarla modifiye edilen biyosensörün tasarımı
Development of an electrochemical pyruvate biosensor for pyruvate determination
  1. Tez No: 896566
  2. Yazar: İLAYDA DİKKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET SAMET KILIÇ, PROF. DR. ŞEYDA KORKUT URU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Polikaprolakton filmi alüminyum nanopartiküllerle modifiye edilerek yeni, basit ve güvenilir bir biyosensör geliştirilmiş ve pirüvatı tespit etmek için ilk kez kullanılmıştır. Alüminyum nanopartiküller ile modifiye edilmiş film kaplı altın elektrotun elektrokimyasal özellikleri ve yüzey özellikleri döngüsel voltametri, taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Biyosensör, uygulanan +0,4 V potansiyelde 2,30 µA µM-1 cm-2 hassasiyetle 1 μM ila 1000 μM konsantrasyon aralığında pirüvata yanıt vermiştir. Biyosensörün doğruluğu %99,5 ± 0,002 ve bağıl standart sapması sadece %0,041 olarak hesaplanmıştır. Dedeksiyon limiti 0,45 μM olarak hesaplanmıştır. Biyosensör, erkek AB plazmasından elde edilen insan serumu kullanılarak test edilmiş ve %105,11 ± 0,02'lik yüksek ölçüm doğruluğuna sahip bir sonuç vermiştir. Başlangıçtaki yanıt 10 ve 20 gün sonra sırasıyla %98 ve %87 olarak korunmuştur.
Özet (Çeviri)
A novel, simple, and reliable biosensor was developed by modifying a polycaprolactone film with aluminum nanoparticles and used for the first time to detect pyruvate. The electrochemical properties and surface characteristics of the aluminum nanoparticles-modified film-coated gold electrode were investigated using cyclic voltammetry, scanning electron microscopy, and energy dispersive X-ray spectroscopy. The biosensor responded to pyruvate within a concentration range of 1 μM to 1000 μM with a sensitivity of 2,30 µA 〖µM〗^(-1) cm^(-2) at an applied potential of +0,4 V. The obtained accuracy was 99,5% ± 0,002 with a relative standard deviation of only 0,041%. The limit of detection was calculated to be 0,45 μM. The biosensor was tested using human serum from male AB plasma and gave a result with a high measurement accuracy of 105.11 ± 0.02%. The initial response was maintained at 98% and 87% after 10 and 20 days, respectively.