International trade and cryptocurrency movements: A network analysis
Uluslararası ticaret ve kripto varlık hareketleri: Network analizi
- Tez No: 896565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ARHAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, özellikle Bitcoin üzerine odaklanarak, uluslararası ticaret ve kripto para işlemleri arasındaki karmaşık dinamikleri incelemektedir. İthalat ve ihracat için ticaret yönü İstatistiklerini içeren kapsamlı bir veri seti kullanılarak, küresel ticaret faaliyetleri ile kripto para operasyonları arasındaki çok yönlü ilişkiler araştırılmıştır. Bulgular, önemli ticaret hacimlerine sahip ülkelerin kripto para birimlerini artan bir şekilde kullandıklarını göstermektedir. Bu araştırma, ticaret hacmi ve kripto para aktivitesi arasında pozitif bir korelasyonu ve sermaye hesabı açıkları olan ülkelerde finansal faaliyetleri mümkün kılan kripto para birimlerinin rolünü ortaya koymaktadır. Öte yandan, çalışma desteklenmeyen hipotezleri de ele almakta ve kripto para birimlerinin politik ve ekonomik istikrarsızlık bağlamlarındaki sınırlılıklarına dair öncemli bulgular sunmaktadır. Bu tez, çeşitli jeopolitik bağlamlarda karşılaştırmalı analizler ve daha geniş ekonomik göstergeleri keşfetme yoluyla küresel ekonomik etkileşimlerde dijital para birimlerinin rolünü anlamamızı geliştirecek gelecek araştırmalar için yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the intricate dynamics between international trade and cryptocurrency transactions, with a particular focus on Bitcoin. Employing an extensive dataset that includes the Direction of Trade Statistics for imports and exports, alongside the World Governance Indicators, this study explores the multifaceted relationships between global trade activities and cryptocurrency operations. The findings reveal that countries with substantial trade volumes are more likely to engage in significant cryptocurrency transactions, suggesting that cryptocurrencies are increasingly used to facilitate international trade. This research supports several hypotheses, including the positive correlation between trade volume and cryptocurrency activity, and the role of cryptocurrencies in enabling financial activities in countries facing capital account deficits. Conversely, the study also addresses hypotheses that were not supported, providing critical insights into the limitations of cryptocurrencies in contexts of political and economic instability. By analyzing the overlap and distinctions between cryptocurrency and traditional trade networks, this thesis contributes to a deeper understanding of the evolving landscape of digital finance and its implications for international trade and economic policy.