Laparoskopik parsiyel nefrektomi yapılan hastalarda böbrek parankim hacmindeki değişikliği etkileyen faktörler ile böbrek fonksiyonlarındaki değişimin ilişkisi
'factors affecting changes in renal parenchymal volume in patients undergoing laparoscopic partial nephrectomy and their relationship with changes in kidney function.'
  1. Tez No: 896608
  2. Yazar: ONUR KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Laparoskopik parsiyel nefrektomi (LPN) sonrasında renal fonksiyonun değişimine etki eden parametrelerin ve bu parametrelerden biri olduğu bilinen böbrek parankim hacmine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ekim 2012 ile Ocak 2023 tarihleri arasında LPN yapılan, ameliyat görüntülerine ulaşılabilen, preoperatif ve postoperatif aynı kesitsel görüntüleme yöntemi ile değerlendirilen, en az bir yıllık takipleri olan toplam 187 hasta çalışmaya dahil edildi. Bilateral renal kitlesi olan, sekonder parsiyel nefrektomi yapılan ve soliter böbrekli hastalar çalışma dışı bırakıldı. Olguların preoperatif demografik ve klinik verileri her hasta için kaydedildi. Preoperatif radyolojik görüntülemelerden kitle boyutu, Mayo Yapışkanlık Olasılığı (MAP), RENAL ve PADUA skoru verileri hesaplandı. Cerrahi süre, iskemi tipi ve süresi, intraoperatif ultrasonografi kullanımı, Surface-Intermediate-Base (SIB) skoru gibi intraoperatif veriler kaydedildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif (1.yıl, 2.yıl, 3.yıl, 4.yıl, 5.yıl, 6.yıl) radyolojik görüntüleri ''3D Slicer'' programı kullanılarak üç boyutlu hale getirildi ve hacim ile yüzey alanı ölçümleri bu üç boyutlu şekiller üzerinden yazılım yardımı ile yapıldı. Renal fonksiyonları değerlendirmek için preoperatif ve postoperatif 1.gün, 1.ay, 6.ay, 1.yıl, 2.yıl, 3.yıl, 4.yıl, 5.yıl, 6.yıl, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) değerleri kaydedildi. Bulgular: Yaş ortancası 58 yıl olan 187 olgunun 88'i kadın 99'u erkekti ve % 17,6'sında diabetes mellitus, % 45,5'inde hipertansiyon tanısı mevcuttu. Vücut kitle indeksi ortancası 28,5 kg/m² idi. 88 hasta preoperatif ve postoperatif bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilirken 99 hasta manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirildi. Kitle hacminin ortancası 25,8 cm3, kitlenin parankim ile temas yüzey alanı ortancası 16 cm² olarak hesaplandı. RENAL skor ortancası 7, PADUA skoru ortancası 8, MAP skoru ortancası 1 olarak hesaplandı. Sıcak iskemi süresi ortancası 14 dk, cerrahi süre ortancası 80 dk, SIB skoru ortancası ise 4 olarak bulundu. Preoperatif kitlesiz böbrek hacmi ortalaması 168,8 cm3, postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the parameters affecting the changes in renal function after laparoscopic partial nephrectomy and the factors influencing the renal parenchymal volume, known as one of these parameters. Materials and Methods: One hundred eighty-seven patients who underwent laparoscopic partial nephrectomy between October 2012 and January 2023, with operation video records and pre and postoperative radiologic images using the same imaging modality and with a minimum follow-up of one year, were included in the study. Patients with bilateral renal masses who had undergone secondary partial nephrectomy and with a solitary kidney were excluded from the study. The preoperative demographic and clinical data were recorded for each patient. Tumor size, Mayo Adhesive Probability (MAP), RENAL, and PADUA scores were calculated. Intraoperative data such as operation and ischemia time, ischemia type, usage of intraoperative ultrasonography, and Surface-Intermediate-Base (SIB) score were collected from operation video records. The preoperative and postoperative (1 to 6 years) radiological images of the patients were converted into three-dimensional (3D) models using the“3D Slicer”program. Volume and surface area measurements were performed on these 3D models with the software. To evaluate renal function, preoperative and postoperative (day 1, month 1, month 6, year 1 to 6) estimated glomerular filtration rate (eGFR) values were recorded. Results: Of the 187 cases with a median age of 58 years, 88 were female, and 99 were male, with 17.6% diagnosed with diabetes mellitus and 45.5% with hypertension. The median body mass index was 28.5 kg/m². Eighty-eight patients were evaluated with preoperative and postoperative computed tomography, and 99 with magnetic resonance imaging. The median tumour volume was 25.8 cm³, and the median surface area of tumour contact with the parenchyma was 16 cm². The median of RENAL, PADUA and MAP scores were 7, 8, and 1, respectively. The median warm ischemia time was 14 minutes, the median operation time was 80 minutes, and the median SIB score was 4.