Assessing the carbon footprint of a high-capacity wastewater treatment plant
Büyük ölçekli bir atıksu arıtma tesisinin karbon ayak izinin hesaplanması
- Tez No: 896786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, İç Anadolu bölgesinde bulunan Türkiye'nin en gelişmiş arıtma tesislerinden birinin karbon ayak izini ölçmektir. Bu tesis, günde 765.000 m³ gibi etkileyici bir kapasiteyi işlemek için Klasik Aktif Çamur Prosesini kullanan, ülkedeki en büyük işleme kapasitelerinden birine sahip olan ve bu sayede yaklaşık 3 milyon kişiye etkin bir şekilde hizmet veren bir tesistir. Tesisin sera gazı (GHG) emisyonlarını hesaplamak için ana yöntem, Türkiye menşeli firmalar tarafından geliştirilen iki farklı hesaplama yazılım aracı olan Ecozero ve CarbonIT kullanımını içermektedir. Bu yazılımlar aracılığıyla, 2021-2022 yılları için tesisin faaliyetlerinin karbon ayak izini, IPCC (2006) Ulusal Sera Gazı Envanteri Kılavuzları'na, ABD Çevre Koruma Ajansı (USEPA), Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Bakanlığı (DEFRA) ve GHG Protokolü'nden gelen ek rehberlikler takip edilerek hesapladılar. Ecozero'nun 2021 sonuçları, 14.337,43 t CO2e olarak belirlendi ve 2022'de emisyonlar 14.035,00 t CO2e olarak kaydedildi. Benzer şekilde, CarbonIT, 2021'de 24.381,2027 t CO2e ve 2022'de 22.609,3423 t CO2e emisyon gösterdi. Hesaplama sonuçları arasındaki farklar, farklı 'Kuyudan Depoya' (Well-To-Tank WTT) emisyon faktörlerinin ve sızıntı gazı emisyon hesaplama yöntemlerinin kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu bulgular, Ecozero ve CarbonIT'in birbirini takip eden yıllarda sürdürülebilir uygulamaları takip etme ve teşvik etme konusundaki etkinliğini vurgulamaktadır. 2021 ve 2022 arasındaki emisyon farkları da tezin kapsamı içinde yorumlanmıştır. Ayrıca, çalışma, tesisin sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlayan çeşitli öneriler sunmaktadır, bu da daha sürdürülebilir ve çevre dostu operasyonlara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to quantify the carbon footprint of one of Türkiye's most advanced wastewater treatment plants, situated in central Anatolia. This facility boasts one of the largest processing capacities in the nation, employing the Classic Activated Sludge Process to handle an impressive 765,000 m³ per day, thereby effectively serving approximately 3 million people. The main method for calculating the greenhouse gas (GHG) emissions of the facility involved the use of two different calculation software tools: Ecozero and CarbonIT, both developed by Turkish-based companies. With the help of these software the carbon footprint of the facility's activities for two years (2021-2022) was calculated, following the IPCC (2006) National Greenhouse Gas Inventory Guidelines, with additional guidance from the United States Environmental Protection Agency (USEPA), the Department for Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA), and the GHG Protocol. The results for Ecozero in 2021 indicated emissions of 14,337.43 t CO2e, with emissions in 2022 at 14,035.00 t CO2e. Similarly, CarbonIT showed emissions of 24,381.2027 t CO2e for 2021 and 22,609.3423 t CO2e for 2022. The differences between the calculation results are mostly due to the use of different Well-To-Tank (WTT) emission factors and leakage gas emission calculation methods. These findings highlight the efficacy of both Ecozero and CarbonIT in tracking and promoting sustainable practices over consecutive years. Emission differences between 2021 and 2022 were also interpreted within the scope of the thesis. Furthermore, the study offers several recommendations aimed at reducing greenhouse gas emissions from the plant, contributing to more sustainable and environmentally friendly operations.