Güncel depremler ve orman yangınları sonrasında doğa kaynaklı afetler ve risk yönetimi eğitiminin Çanakkale'de okul öncesi çocukların bilgi düzeylerine katkısınınbelirlenmesi
Contribution of natural disasters and risk managementeducation on knowledge levels of preschool children in Çanakkale after the latest earthquakes and wildfires
- Tez No: 896820
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüze kadar meydana gelen ve bundan sonra insan gücü ile engellenemeyerek yinelenebilecek doğal afetlerin zararlarının azaltılabilmesi; afet bilincinin çocukluk döneminden itibaren kazandırılmasıyla başarılabilir. Afet bilincinin oluşturulması için eğitim çalışmaları ile bireyler desteklenmelidir. Çocukluk döneminde alınan eğitimlerin kalıcılığının yüksek olması ve afetlerden en çok etkilenen gruplardan birinin çocuklar olması bu çalışmanın temel çıkış noktasıdır. Bu çalışmanın hipotezi; okul öncesi çağdaki çocukların afet bilincinin artmasında afet eğitiminin katkısının olacağıdır. Bu amaçla Çanakkale İli'nin Merkez ilçesinde yer alan okul öncesi eğitim veren iki kreşte 4-6 yaş grubundaki 53 öğrenci bu çalışmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Çocuklar için en iyi öğrenme yolu olan yaratıcı drama yöntemi kullanılarak, afet bilincinin gelişmesinde oyun ağırlıklı afet eğitiminin katkısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma temel olarak 3 aşamada gerçekleşmiştir: i) eğitmenlere alışma sorasında uygulanan ön gözlem, ii) oyun ağırlıklı afet eğitimi ve iii) eğitimden yaklaşık bir iki hafta sonra uygulanan son gözlem. Doğal afetlerden deprem, sel ve (doğal) orman yangını bu çalışmada dikkate alınmıştır: Ayrıca, çocukların küçük yaşta herhangi bir acil durum karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiğinin bilincini kazandırmak için acil durum müdahalesine yönelik olarak kısa bir eğitim verilmiştir. Çalışma sonrasında elde edilen ön-gözlem ve son-gözlem sonuçları istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; verilen afet eğitimi sonrasında öğrencilerin başarı düzeyinde anlamlı bir artış (%60,45'den %95,79'a) olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reducing the damage of natural disasters that occur today and may occur in the future without being prevented by human power, can be achieved by increasing disaster awareness in the children from early childhood. Individuals should be supported with educational activities to gain natural disaster awareness. The main starting point of this study is that the contribution of natural disaster education received during childhood is significant and that children are one of the groups most affected by disasters. Hypothesis of this study is that disaster education may contribute to increasing the disaster awareness of preschool children. For this purpose, 53 students in the 4-6 age group were selected from two nurseries providing pre-school education in the Central district of Çanakkale Province. The determination of the contribution of play-based disaster education in the development of disaster awareness by using the creative drama method, which is the best way of learning for children. The study is basically carried out in 3 stages: i) preliminary observation applied by the trainers after getting used to the students, ii) a game-based natural disaster training, and iii) final observation applied approximately two weeks after the training. Natural disasters such as earthquakes, floods and wildfires were taken into consideration: In addition, a short training on emergency response was given to ensure that children would aware of how to act in the case of any emergency at a young age. Related calculations were evaluated using the pre-observation and post-observation results obtained after the study.