Uzaktan algılama metoduyla arazi kullanımının belirlenmesinde yeşil alanların sınıflandırılması ve yeşil alanlardaki değişikliklerin tespiti
- Tez No: 98289
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ÇELİKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ?ÎJfc'- 'f ÖZET l£ Arazi kullanımları iki temel etkenle şekillenmektedir; sanayileşmeyle yaşanânJiızlı kentleşme; orman yangınları, depremler ve sel baskınları gibi doğal olaylar. Kentler kadar kent dışı alanların da etkilendiği bu oluşumda, doğal alanların ve özellikle yeşil alanların değişime uğradığı görülmektedir. Yeşil alanlardaki değişimin uzaktan algılama metoduyla belirlenmesine yönelik olarak hazırlanan bu çalışmada, örnek alan olarak hızlı kentsel dönüşümlerin ve son yıllarda orman yangınlarının yaşandığı Çanakkale ili seçilmiştir. Turizm baskısı, sanayi ve ulaşım sektörlerinde yoğunlaşan yatırımlar, kentte sanayileşmenin ve dolayısıyla kentleşmenin gelişeceği beklentisini yaratmıştır. Böyle bir süreçte, Çanakkale gibi zengin doğal kaynaklara ve orman, tarım alanı gibi kırsal yeşil alanlara sahip bir kent için, kentsel gelişmenin bu kaynaklara zarar vermeden nasıl yönlendirilebileceği önem kazanmaktadır. Yeşil alanların korunmasında etkinliği sağlamak için öncelikle mevcut yeşil alanların nitelik ve nicelik olarak değerlerinin ortaya konulması gerekmektedir. Arada fiziksel bir temas olmaksızın cisimlerin özellikleri hakkında bilgi toplama olarak tanımlanan Uzaktan algılama teknolojisiyle, hızla gelişen bölgelerdeki arazi kullanımları ve yeşil alanlar en güncel şekilde ve geniş ölçekte belirlenebilmektedir. Bu çalışmada, Çanakkale'de arazi kullanımında yaşanmakta olan değişimler ve doğal alanların, özellikle yeşil alanların nasıl etkilendiğini belirlemek için uzaktan algılama yöntemleri kullanılmıştır. Bunun için, Çanakkale ilini kaplayan 1992 ve 1998 Landsat TM görüntüleri analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, Çanakkale ilinin mevcut arazi kullanım durumu, yeşil alanları belirlenmiş ve kentin açık ve yeşil alan sistemi incelenmiş ve 1992-1998 yılları arasında oluşan arazi kullanım ve yeşil alan değişiklikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are two basic factors forming the basis for land usage: rapid urbanization seen as a result of industrialization, and natural phenomena like forest fires, earthquakes and floods. Rural areas are affected as much as cities, and as a result the natural habitat and especially the green areas are affected by this transformation. In this study, the city of Çanakkale, where rapid urbanization and forest fires are observed in recent years, has been chosen as a pilot area. Due to pressures from tourism, and heavy investments concentrated on the sectors of industry and transportation, created an expectation of development in industry and urbanization in this city. In such a process, the issue of managing the urban development without damaging the rich natural resources and rural green areas like forests and agricultural soil gains a greater importance for Çanakkale where the aforesaid areas are abundant. In order to preserve the green areas effectively, the evaluation of existing green areas in terms of quantity and quality needs to be determined. Land usage and green areas in rapidly developing zones can be best determined in an extensive scale by means of remote sensing technology which can be defined as collecting information about the characteristics of materials without a physical contact in between. In this study, remote sensing method has been used in determining the degree of transformation seen in land usage and how the natural areas - especially the green areas - in the city of Çanakkale are affected The Landsat TM pictures of 1992-98 covering Çanakkale have been analyzed for this purpose. At the end of the study, the existing land usage and green areas in Çanakkale have been examined, and the changes in both aspects have been analyzed between 1992-1998