Halka açık anonim ortaklıklarda kar payı hakkı
Dividend right on publicly traded joint stock companies
- Tez No: 896838
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PASLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Halka açık anonim ortaklıklar, Türk Ticaret Kanunu'nun yanı sıra Sermaye Piyasası Kanunu'na da tabidir. Bu ikili hukuk düzeni kâr payı hakkı konusunda halka açık anonim ortaklıklar ve kapalı anonim ortaklıklar arasında birtakım farklılıklara sebep olmuştur. Bu farklılıklar özellikle uygulanacak muhasebe standardı, dağıtılabilir kâra getirilen üst sınır, pay sahiplerinin kârdan pay alma hakkına sahip üçüncü kişiler karşısındaki konumu, intifa ve rehin hakkı sahiplerinin kâr payı hakkı, intifa senedi sahiplerinin halka açık anonim ortaklıktaki durumu, kâra katılmalı borçlanma aracı sahiplerinin durumu, halka açık anonim ortaklıklarda hakkın muaccel hale geleceği zaman, kâr payında imtiyazlı payların durumu, olağanüstü yedek akçe ayrılırken dikkat edilmesi gereken dürüstlük kuralı ölçüsü, Kâr Payı Rehberinin hukuki niteliği, kâr dağıtım politikası hazırlama ve alınan kararların kâr dağıtım politikasına uygun olma zorunluluğu, KAP açıklamalarının yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğuna etkisi, kâr payının ödenmesine ilişkin farklı kuralların kabulü, payları borsada işlem gören halka açık anonim ortaklıklar ve payları borsada işlem görmeyen halka açık anonim ortaklıkların yükümlülükleri, ilk halka arzdan kaynaklanan yükümlülükler, kâr payı hakkının ihlaline sebebiyet veren durumlar, kâr payı hakkının ihlali halinde mahkemenin genel kurul yerine geçerek kâr payı dağıtımına karar verip veremeyeceği, halka açık anonim ortaklıklarda haklı nedenle fesih davasının mümkün olup olmadığı, haklı nedenle fesih davasında mahkemenin kâr payı dağıtımına karar verip veremeyeceği, haklı nedenle fesih davasında kâr payı dağıtma kararı verilebilecekse dikkate alınması gereken veriler, ilk halka arz izahnamesinde kâr payı taahhüdüne aykırılık halinde başvurulabilecek yollar konularında görülmektedir. Çalışmamızda bu konular, halka açık anonim ortaklıklar kapalı anonim ortaklıklarla karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Publicly traded joint stock companies are subject to both the Turkish Commercial Code (Numbered 6102) and the Capital Market Code (Numbered 6362). This dual legal system has resulted in certain differences regarding the dividend rights between publicly traded joint stock companies and closed joint stock companies. These differences are particularly observed in matters concerning the applicable accounting standarts, upper limit on distributable profit, position of shareholders in relation to third parties entitled to acquire dividend, the position of holders of usufruct and lien rights regarding dividend entitlement, the status of usufruct certificate holders in publicly traded joint stock companies, the situation of profit-sharing debt instrument holders, the timing of the right's maturity in publicly traded joint stock companies, the status of preferred shares in dividend distribution, the measure of fairness to be observed in the allocation of extraordinary reserves, the legal nature of the Dividend Guide, the obligation to prepare a dividend distribution policy and the requirement for decisions to comply with the dividend distribution policy, the impact of CMB disclosures on the liability of board members, the acceptance of different rules regarding dividend payments, the obligations of publicly traded joint stock companies and publicly traded joint stock companies whose shares are not traded on the stock exchange, obligations arising from initial public offerings, circumstances leading to violation of dividend rights, whether the court can replace the general assembly in deciding on dividend distribution in case of breach of dividend rights, the possibility of justifiable termination action in publicly traded joint stock companies, whether the court can decide on dividend distribution in justifiable termination actions, the data to be considered if dividend distribution decision is possible in justifiable termination actions, remedies available in case of non-compliance with dividend commitments in the prospectus for initial public offerings. In the study, these topics have been examined by comparing publicly traded joint stock companies with closed joint stock companies.