Halka açık futbol şirketlerinde ekonomik sürdürülebilirlik: Türkiye örneği
Economic sustainabilty in listed football clubs: The case of Turkey
  1. Tez No: 896863
  2. Yazar: ÖZGE ALKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye'de halka açık futbol şirketlerinin değerini belirleyen temel faktörün finansal performans olmadığı düşünülmektedir. Bu görüşün temel nedeni; şirket değeri ile marka değeri ilişkisi ile bu ilişkiyi destekleyen bulgulardır. Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gören spor endeksi yükselirken endekste bulunan şirketler son 5 yılda sürekli negatif özkaynak açıklamış ve borçlanma oranları da sürekli artış göstermiştir. Artan borç ve negatif özkaynak şirketlerin ekonomik sürdürülebilirlikleri ile ilgili tereddüt oluşturmakla birlikte mevzuat gereği halka açık şirketler bu durumu gelecek bir yıl içerisinde nasıl sürdürülebileceklerini bağımsız denetim raporlarının dipnotlarında açıklamaktadırlar. Birinci bölümde sürdürülebilirlik kavramının tanımı yapılmış ve ekonomik sürdürülebilirlik ile işletmenin sürekliliği ilişkisine yer verilmiştir. Ayrıca Spor Kulüpleri, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Sürdürülebilirlik İlkeleri Uyum Çerçevesi kapsamında çevresel, sosyal, kurumsal yönetim başlıklarında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de spor kulüplerinin yapılanmaları ve futbolda şirketleşme tarihi, şirketleşen futbol şirketlerinin halka arzı ve ana ortağı olan Dernekler ile ilişkili taraf işlemleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde halka açık futbol şirketlerinde marka değeri, şirket değeri ilişkisi ve yaratılan bu değerler ile ekonomik sürdürülebilirlik ilişkisi araştırılmıştır ve futbolda sürdürülebilirlik düzenlemeleri ve etkinlikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a common contention that the main factor determining the value of listed football companies in Turkey is not financial performance. The main reason for this opinion is between market value and brand value and the findings that support this relationship. While the sports index traded in Borsa Istanbul A.Ş. increased, the companies included in the index have continuously announced negative equity in the last 5 years and their indebtedness have increased nevertheless. While increasing debt and negative equity is a contradiction within the economic sustainability of companies, listed companies disclose in the footnotes of their independent audit reports how they can sustain this situation in the following year as per the legislation. The definition of the sustainability concept has been outlined in the first section, focusing on the relationship between economic sustainability and the going concern of a business. Sports clubs have been evaluated within the framework of the Capital Markets Board's Sustainability Principles Compliance Framework, considering environmental, social, and corporate governance aspects.The second section examined the structuring of sports clubs in Turkey and the historical process of corporatization in football. The initial public offerings (IPOs) of these corporate football entities and transactions related to the associations that are their main stakeholders were analyzed. The third section delved into the relationship between brand value, company value, and publicly traded football companies, investigating how these created values relate to economic sustainability. Additionally, sustainability regulations and effectiveness of these regulations in football industy are discussed.