Nı̇jer'de kadın gı̇rı̇şı̇mcı̇lı̇ğı̇: Bı̇r gömülü teorı̇ çalışması
Women entrepreneurship in Niger: A grounded theory study
  1. Tez No: 896900
  2. Yazar: MOUNIRA BOUREIMA GAZIBO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nijer'in ekonomik ve sosyal gelişimi kadın girişimciliğinden etkilenmektedir. Ancak kadın girişimciler tam potansiyellerini engelleyen çeşitli engellerle karşı karşıyadır. Bu tezde, kadın girişimcilerin karşılaştığı belirli zorlukları ve durumlarını iyileştirme yollarını inceliyoruz. Bu çalışma, deneyimlerini araştırmak amacıyla dokuz kadın girişimciyle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan niteliksel bir yaklaşımdan yararlanmaktadır. motivasyonları ve karşılaştıkları zorluklar. Finansal kısıtlamalar, sosyo-kültürel baskılar ve ayrıca işlerini geliştirmek için gerekli olan kaynaklara ve altyapıya erişimdeki zorluklar gibi belirlenen birçok önemli engel bulunmaktadır. Bu araştırma, bu kadınların baş etme stratejilerini kullanarak bu zorluklarla nasıl başa çıktıklarını incelemekte ve durumlarını iyileştirmek için potansiyel iyileştirme fırsatlarını incelemektedir. Bu tezin amacı, kadınların yerel bağlamda karşılaştığı belirli zorlukları dikkate alarak, kadın girişimciliğinin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümesini teşvik etmek amacıyla Nijer'deki kadın girişimcilere yönelik çerçeveyi geliştirmek için somut öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Niger's economic and social development is influenced by women's entrepreneurship. However, women entrepreneurs face various obstacles that hinder their full potential. This thesis examines the particular difficulties faced by women entrepreneurs, as well as ways to improve their situation. This study is based on a qualitative approach that relies on in-depth interviews with nine women entrepreneurs, in order to explore their experiences, motivations and the difficulties they face. There are several major obstacles identified, such as financial constraints, socio-cultural pressures, as well as difficulties in accessing resources and essential infrastructure to develop their businesses.In this research, we examine how these women cope with these difficulties by using adaptation strategies and examine potential improvement opportunities to improve their situation.The aim of this thesis is to provide concrete suggestions to improve the framework for women entrepreneurs in Niger, with the aim of promoting sustainable and inclusive growth of women's entrepreneurship, taking into consideration the specific challenges that women face in the local context.