Anonim şirketlerde pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkı
The right to demand information and examination of the shareholders in joint stock companies
- Tez No: 897046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ BOZKURT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 437. maddesi ile pay sahiplerine tanınan bilgi alma ve inceleme hakkı, pay sahiplerinin şirket yönetimi ve şirketin ekonomik durumu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak, pay sahipliğinden kaynaklanan haklarını daha bilinçli bir şekilde kullanılmasına hizmet etmektedir. Bu nedenle bilgi alma ve inceleme hakkı pay sahipliği hakları arasında büyük bir öneme sahiptir. Çalışmanın konusunu TTK m. 437/2 ile düzenlenen anonim şirketlerde pay sahibinin bilgi alma hakkı, TTK m. 437/4-5 ile düzenlenen inceleme hakkı ve her iki hakkın kullanılması ile doğan bilgi alma ve inceleme davası oluşturmaktadır. TTK m. 437/1'de düzenlenen pasif bilgi alma hakkına ise yalnızca TTK m. 437/2 ile bağlantılı olduğu noktalarda değinilmiştir. Çalışmada bilgi alma ve inceleme hakkının ortak olan esasları birlikte değerlendirilmiş, ayrılan yönlerine ise ayrı başlıklar altında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 437 of Turkish Commercial Code numbered 6102 grants shareholders the right to information and examination in joint-stock companies, thereby enabling them to be informed about the company's management and economic situation, and facilitating a more informed exercise of their rights arising from shareholding. Therefore, the right to information and examination holds significant importance among shareholder rights. The subject matter of this study encompasses the right of shareholders to obtain information as regulated by TCC Article 437/2, the inspection right regulated by TCC Article 437/4-5, and the legal action arising from the exercise of both rights, namely the right to information and examination. The passive right to obtain information, regulated in TCC Article 437/1, is addressed only in relation to TCC Article 437/2. The study evaluates the common principles of the right to information and examination together, while addressing their distinct aspects under separate headings.