Anonim şirketlerde pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkı
Shareholders' right to information and to inspection in joint-stock companies
- Tez No: 587826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Şirket organizasyonu itibariyle çok ortaklı yapıya müsait olan anonim şirketlerde, pay sahiplerinin tamamının veya büyük bir çoğunluğunun şirket yönetimine katılmaması günümüzde sıklıkla rastlanan bir durumdur. Pay sahiplerinin şirket yönetiminin dışında kalması, şirketin iş ve işlemlerine ilişkin olarak bilgi edinme imkanlarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle anonim şirket pay sahiplerine etkin bir şekilde kullanabilecekleri, geniş kapsamlı bir bilgi alma ve inceleme hakkı tanınması, pay sahipliği haklarının bilinçli ve sağlıklı bir şekilde kullanılması için büyük önem taşımaktadır. Huzurdaki çalışmada, anonim şirkette pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkını düzenleyen Türk Ticaret Kanunu'nun 437'nci maddesi incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmada, anonim şirket pay sahibinin bilgi alma ve inceleme hakkının esasları, amacı, benzer kavramlarla ilişkisi, hukuki niteliği ve özellikleri, hakkın kapsamı ve sınırları, hakkın kullanılmasının usul ve esasları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In joint-stock companies, which are suitable for multiple partnerships in terms of company organization, it is frequently seen that all or the majority of the shareholders do not participate in the management of the company. Staying a shareholder out of the Company management significantly reduces their ability to obtain information about business and operations of the Company. In this context, giving shareholders a comprehensive right to information and to inspection that they can use effectively is important to exercise their shareholder rights in a conscious and healthy way. This study examines the shareholders' right to information and inspection, which is regulated under the Article 437 of the Turkish Commercial Code. Within the scope of this three-part study, main principles, purposes, relationships with similar concepts, legal quality and characteristics, scope and limits of the right to information and to inspection of the joint-stock company's shareholders and also procedures and principles of the exercise of that right are examined.