An equitable active power curtailment method for overvoltage mitigation
Aşırı gerilim azaltımı için adil bir aktif güç kısıtlama yöntemi
  1. Tez No: 897060
  2. Yazar: EIHAB ELGAILY ELMUKSHFI AHMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKTÜRK POYRAZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Dağıtım sistemi operatörleri aşırı gerilimi azaltmak için çeşitli aktif güç azaltma (APC) yaklaşımları ortaya koymaktadır. Genel beklentinin aksine, PV açısından zengin şebekelerde aşırı gerilim özellikle dağıtım fiderlerinin sonunda meydana gelmektedir. APC, gerilimi kararlı çalışma sınırları içinde tutmaya yardımcı olurken, tüketicinin trafodan uzaklığı arttıkça artan oranlarda her bir tüketicide farklı şekilde yenilenebilir enerji kullanımında kesintiye neden olmaktadır. Dolayısıyla, bu yaklaşımlar tüketiciler arasında adaletsizliğe yol açmakta ve yerel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının artışını desteklememektedir. Bu çalışma, tüketicinin öz tüketim oranına (SCR) dayalı bir Eşitlikçi APC (EAPC) yöntemi önermektedir. Yöntem, aşırı gerilim olayı sırasında her bir tüketicinin SCR'sini hesaplayıp, bunu önceden hesaplanmış kritik SCR ile karşılaştırır ve her bir tüketici için adil bir kesinti payı hesaplar. Daha sonra, gerilim duyarlılık matrisinden yararlanılarak, aşırı gerilimin azaltılmasını sağlamak için ortak bağlantı noktasında (PCC) yeni aktif güç enjeksiyon maiktarı belirlenir. Önerilen yöntemin etkinliğini göstermek için, çeşitli PV penetrasyon seviyeleri altında diğer üç yöntemle, besleme gücü sınırlaması, invertör açma ve dinamik APC ile bir karşılaştırma sunulmuştur. Sonuçlar, EAPC'nin dinamik APC ile benzer enerji kısıntısı sağladığını, üreticiler arasındaki adaleti önemli ölçüde geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, önerilen EAPC, tüketicinin konumuna daha az duyarlıdır ve tüketiciler arasındaki adaleti geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Distribution system operators pose various active power curtailment (APC) approaches to mitigate overvoltage. In contrast to general expectation, the overvoltage happens to be especially at the end of the distribution feeders in PV-rich networks. While APC helps keep the voltage within the stable operation limits, it causes renewable curtailment at each prosumer differently at increasing rates as the distance of the prosumer from the transformer increases. Hence, these approaches introduce unfairness among prosumers and fail to support the increased use of renewables locally. This study proposes an Equitable APC (EAPC) method based on the prosumer's self-consumption rate (SCR). The method calculates each prosumer's SCR during the overvoltage event, compares it with the precalculated critical SCR, and calculates a fair share of curtailment for each prosumer. Subsequently, leveraging the voltage sensitivity matrix, the new active power injection at the point of common coupling (PCC) is specified to ensure the overvoltage mitigation. To show the effectiveness of the proposed method, a comparison with three other methods, feed-in power limitation, inverter tripping, and dynamic APC, is presented under various PV penetration levels. The results show that EAPC significantly improves fairness among prosumers while providing comparable energy curtailment as dynamic APC. Furthermore, The proposed EAPC is less sensitive to the prosumer's location and improves fairness among prosumers.