Sosyal devlet anlayışı; sosyal devletin uygulama ve ideolojisi
Understanding to welfare (social) state; its practece and ideology
  1. Tez No: 122852
  2. Yazar: TAYFUN ÇALKAVUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
TEZİN ÖZETİ Gelişmiş kapitalist toplumlarda, sınıflar ve gruplar arasında ekonomik çıkarların çatışması, yıllara göre farklı yoğunlukta olmakla birlikte, kaçınılmaz bir olgudur. Ekonomik farklılaşma beraberinde toplumu, çok büyük bir şiddetle karşı karşıya bırakmıştır. Gelişmiş endüstriyel toplumlarda sınıf ve grup çatışması halen devam etmektedir. Bu tezde, böylesine toplumlarda, sosyal devletin insanlara kazanımlarının neler olduğu ve sosyal devletin edimlerini yerine getirirken ideolojik farklılıklara göre hangi değerlerin ve bu değerlere uygun araçların ön plana çıktığı araştırmaya çalışarak, geleceğe yönelik bir projeksiyonun tutulması amaçlanmıştır. Her şeyden önce sosyal devlet anlayışı insanlara hiç olmazsa belirli bir asgari yaşam standardı temin etmeyi kendine gaye edinmiştir. Kısacası sosyal devletin sağlamak istediği, toplumda sosyal farklılıklardan kaynaklanan, adaletsizlikleri (farklı nedenlerle de olsa) azaltmak ve böylesine adaletsizliklerde mağdur lehine sosyal hizmetler vasıtasıyla düzenleyici ve önleyici faaliyetlerde bulunabilmektir. Sosyal devlete yaklaşım biçimleri, toplumsal yaşamı algılamanın sonucu olarak farklılaşır. Doğal olarak, gerek bireyler, gerekse sosyal bilimler alanındaki araştırmacılar, kendilerini toplumsal yaşamda nasıl konumlandırdıklarına bağlı olarak farklı görüş açıları ortaya koyarlar. Toplumdaki ekonomik kaynakların yeniden dağıtılmasını gerekli kılan sosyal devlet probleminde farklı görüş açılarının ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu çalışmada ele alınan ideolojiler ise, sırasıyla“Anti Kollektivistler”,“Pragmatik Kollektivistler”, Fabianlar“ ve ”Marksistler“dir. Her bir ideolojik yaklaşımı kendi içinde şu alt ana başlıklarla incelenmiştir; ”sosyal değerler',“toplum ve devlet”,“hükümetin rolü”ve“sosyal devlete karşı tutumları”konularına yöneliktir. Sosyal devlet ilkesiyle birlikte ekonomik ve toplumsal yapı somut olarak ele alınmakta ve bu yapıdaki eşitsizlikler asgari düzeye indirilmeye çalışılmalıdır. Eşitlik ilkesi, sosyal devletin en önemli ilkesidir ve burada bahsedilen eşitlik, şekli veya soyut bir eşitlik olmayıp, tamamen kişinin yaşadığı toplumla birebir ilintilidir. Kısacası burada maddi anlamda bir eşitlik söz konusudur. Artık ekonomik olarak güçsüz durumda bulunan kitleler, sosyal haklar vasıtasıyla edilgen, durumdan etken duruma geçmeleri gerekmektedir. Bu noktada artık sosyal devletin sujesinin ortak paydası, sosyal rolleri gereği mağdur durumda bulunan ve bulunduğu durumda kendi başlarına düzlüğe çıkma imkanı olmayan insanlar olmalıdır. Sosyal devlette eşitliğin var olup olmamasında dikkat etmemiz gereken temel kriter, devletin, uyguladığı politikaların ve uygulamalarının altında, toplumda bir sosyal eşitlik yaratmak amacı taşıyıp taşımadığıdır. Toplum içerisinde eşitlik ilkesinin, pratikte uygulamasında iki faktör temel yapı taşını oluşturmaktadır. Bunlardan birincisi sosyal adalet, ikincisi ise sosyal güvenliktir. Tüm bunlar yerine getirilirken de.toplumda nasıl bir işbölümü yapılacağı tezde araştırılmaya çalışılmıştır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developed capitalist societies, economic conflict between social strata and groups is an unavoidable fact no matter its severity may change over years. Economic differentiation itself leads the way to severe continuous conflicts in the society. The purpose this thesis is to analyze and project to the future what benefits a welfare state can bring to the people and, with respect to ideological differences, which values and tools are important while fulfilling its duties. First of all, the main objective of a welfare state is to provide an acceptable standard of living for all the people. In other words, a welfare state would want to minimize inequity (whatever its sources are) by providing social services in favor of those who are“mistreated”. Approaches to welfare state will differ with regard to the perception of social life. Naturally, social scientists and individuals would pronounce many different opinions with regard to their own perception and position in the society. Hence, many different opinions and ideologies will emerge for a welfare state and for equitable redistribution of economic resources. In this thesis, ideologies of“Anti Collectivists”,“Pragmatic Collectivists”,“Fabians”and“Marxists”are analyzed respectively. Subheadings of every ideological approach are“social values”,“society and the state”,“function of the government”and“attitude towards welfare state”. With the principle of“welfare state”it is crucial to review the social and economic structure to minimize inequality. Equality principle is the most important principle of a welfare state and it is not only an abstract notion but a concrete product which is clearly apparent in social relations and standard of living. In other words equality is material. Hence, economically weak people, who would be passive otherwise, will assume an active role in the society through social services provided by the welfare state. The subject of a welfare state should be the mistreated people who do not have the power to improve their standard of living by themselves. Main criteria of equality in a welfare state is the underlying intention in policies and implementations to create equality. Practically there are two major factors supporting equality: Social Justice and Social Security. In this thesis, a fair division of work within the society towards a welfare state is also suggested.