Derin heyelan riskinin belirlenmesi ve uygulamalı bir heyelan önleme çalışması- Filyos örneği
Determination of deep landslide risk and an applied landslide prevention case - Example of Filyos case
  1. Tez No: 897065
  2. Yazar: HANDE GÜL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Doğal afet olaylarının yanı sıra, eğimli arazilerde (şevlerde) gerçekleştirilen yanlış mühendislik uygulamaları heyelan riskini arttırmaktadır. Özellikle, yeterli mühendislik önlemleri alınmadan yapılan kazıların, şevlerin duraylılığını kaybetmesine sebep olma ihtimali yüksektir. Sunulan tezin konusunu, eğimli bir topografyaya sahip Zonguldak-Filyos ilçesindeki bir heyelan riski ve bu riskin ortadan kaldırılması adına gerçekleştirilen uygulamalı çalışmalar oluşturmaktadır. İlçede özel bir firma tarafından gerçekleştirilen kontrolsüz kazılar ve akabinde üst kotlarda yer alan konut ve yollarda görülen hasarlar sonrası, bu tez kapsamında sunulan heyelan riski değerlendirmesi yapılmıştır. Akabinde bir takım saha ve geoteknik laboratuvar çalışmaları ile bilgisayar destekli analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sonrası, bölgede heyelan hareketinin başladığı tespit edilmiş ve gerekli heyelan önleme projeleri hazırlanmıştır. Hazırlanan projelerde, ilk önce limit denge yöntemi ile“Geri Analiz Yöntemi”ne bağlı kayma dayanımı parametreleri belirlenmiş, ardından uygun görülen iyileştirme modeli, sonlu elemanlar yöntemi (Plaxis 2D) ile detaylandırılmıştır. Projelerin uygulamaya konulmasının ardından, olası heyelan engellenmiş ve kazı çalışmaları güvenli şekilde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to natural disasters, improper engineering practices on slopes significantly increase landslide risks. Especially, excavations without adequate engineering measures can destabilize slopes. Slope movements, which can potentially occur in all inclined terrains, may lead to fatal and undesirable events. This thesis addresses the landslide risk in the Filyos district of Zonguldak and the measures taken to mitigate this risk. Uncontrolled excavations by a private company resulted in damage to buildings and roads at higher elevations. The thesis involves a landslide risk assessment, field, and geotechnical laboratory studies, and computer-aided analyses. It was identified that landslide movements in the region progressed at a millimetre scale, necessitating appropriate landslide prevention projects. Initially, the shear strength parameters were determined through back analysis method using the limit equilibrium method. Subsequently, the selected remediation model was detailed using the finite element method (Plaxis 2D). The implementation of these projects successfully prevented potential landslides, allowing the excavation work to be safely completed.