Architectural criteria in UNESCO world heritage designation: A comparative study of selected sites in Türkiye
UNESCO dünya mirası tanımlamasında mimari kriterler: Türkiye'de seçilmiş yerlerin karşılaştırmalı bir incelenmesi
  1. Tez No: 897075
  2. Yazar: AMINA CHOUALHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya Mirası Alanları, belirli bir ülkenin veya bölgenin doğal, kültürel ve/veya tarihi arka planını temsil eder. 1972'de Somut Dünya Miraslarının (örneğin, binalar) Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi'ne dahil edilmesinin ilanından bu yana, tüm hükümetler ve dernekler çeşitli nedenlerle somut miraslarını listeye dahil etmek için acele ettiler. Ayırt edici yerel mimariye sahip birçok seçilmiş alan listeye eklenmiş olmasına rağmen, mimari hiçbir zaman seçim için ana unsur olmamıştır. Bu tezde amaç, Türkiye'de bulunan üç Dünya Mirası Alanının seçiminde mimari özelliklerin ve yapı tekniklerinin etkisini incelemektir. Bu, her bir alanın yerleşim düzeninin, bina kabuğunun ve yapısal unsurlarının UNESCO kriterlerini karşılayıp karşılamadığını değerlendirerek gerçekleştirilecektir. Bu çalışmayı yürütmek için, literatürden toplanan verilere dayanan karşılaştırmalı bir metodoloji kullanılmıştır. Bu çalışma, mimari özelliklerin ve yapı tekniklerinin UNESCO'nun on seçim kriterinden en az birini karşıladığını doğrulamaktadır. Bununla birlikte, yalnızca mimarinin UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kaydedilmek için hiçbir zaman yeterli olmadığını; aksine, UNESCO'nun seçim kriterlerini aynı anda birden fazla yönün karşılaması gerektiğini sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
World Heritage Sites represent the natural, cultural and/or historical background of a specific country or region. Since the announcements of the including of the tangible world heritages (e.g. Buildings) to the World Cultural and Natural Heritage list in 1972, All governments and associations rushed to inscribe their tangible heritages for several reasons. Many selected sites with distinguished vernacular architecture were added to the list; however, the architecture was never the main aspect for the selection. In this thesis, the aim is to examine the impact of architectural features and construction techniques on the selection of three World Heritage Sites located in Türkiye. This will be achieved by assessing whether the settlement pattern, building envelope and structural elements of each site fulfil UNESCO criteria led to their designation as a World Heritage Site. To conduct this study, a comparative methodology was used, relying on data collected from literature. This study confirms that the architectural features and construction techniques fulfilled at least one out of the ten UNESCO's selectıon criteria. However, we conclude that architecture alone was never sufficient for inscription as UNESCO World Heritage Site; rather, multiple aspects must simultaneously fulfil UNESCO's selection criteria.