Destinasyon imajı, algılanan değer, turist tatmini ve davranışsal niyet arasındaki ilişki: Safranbolu örneği
The relationship between destination image, perceived value, tourist satisfaction and behavioral intention: The case of Safranbolu
  1. Tez No: 720907
  2. Yazar: AYŞE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Geçmişten günümüze aktarılan doğal ve kültürel mirasın korunması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla UNESCO'ya üye ülkeler 1972 yılında“Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme”imzalanmıştır. Bu miras alanlarının listeye kabul edilmesi çerçevesinde UNESCO çeşitli kriterler geliştirmiştir. UNESCO bu kriterlere sahip mirasları doğal ve kültürel alanlar olarak görmektedir. Ülkemizde 2021 yılı itibariyle Dünya Miras Listesi'nde 17'si kültürel ve 2'si hem doğal hem kültürel (karma) olmak üzere toplam 19 alan mevcuttur. 1994' te Dünya Miras Listesi'ne alınan“Safranbolu Şehri”, Osmanlı mimarisini yansıtan konakları ve anıtsal yapıları, geleneksel şehir dokusu ve doğal güzellikleri ile Batı Karadeniz Bölgesinin önemli turizm destinasyonlarından biridir. Her geçen gün yerli ve yabancı turist sayısında artış gösteren Safranbolu görülmesi gereken bir kültür turizm destinasyonudur. Bu tez çalışmasının amacı, Safranbolu Dünya Miras Alanını ziyaret eden turistlerin destinasyon imajı, algılanan değer, turist tatmini ve davranışsal niyet arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, Safranbolu'yu ziyaret eden 410 yerli turiste anket uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde açıklayıcı faktör analizleri, güvenirlik analizleri ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre bilgi hizmetleri, yiyecekler ve tesislerin algılanan değeri olumlu yönde etkilediği; algılanan değerin turist tatminini olumlu yönde etkilediği; algılanan değerin davranışsal niyeti olumlu yönde etkilediği; turist tatmininin davranışsal niyeti olumlu yönde etkilediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to protect, introduce and transfer the natural and cultural heritage from past to present, UNESCO member countries signed the“Contract on the Protection of the World Cultural and Natural Heritage”in 1972. UNESCO has developed various criteria for the inclusion of these heritage sites on the list. UNESCO sees the heritage of these sites as natural and attractive areas. In our country, there are 19 sites, 17 of which are cultural and 2 of which are both natural and cultural, on the World Heritage List until 2021.“Safranbolu City”, which was included in the World Heritage List in 1994, is one of the important tourism destinations of the Western Black Sea Region with its traditional city characteristics, mansions and monumental structures reflecting Ottoman architecture, and natural beauties. The aim of this thesis is to reveal the relationships between destination image, perceived value, tourist satisfaction and behavioral intentions of tourists who visiting Safranbolu World Heritage Site. For this purpose, a questionnaire was applied to 410 local tourists who visit Safranbolu. The collected datas were analyzed in the SPSS program. Explanatory factor analyses, reliability analyzes and regression analyzes were used in the analysis of the data. According to the results obtained, it was found that information services, food and facilities affect the perceived value positively, the perceived value affects the tourist satisfaction positively, the perceived value affects the behavioral intention positively, and the tourist satisfaction affects the behavioral intention positively.