Romantik ilişkilerde şiddetin yordayıcıları olarak reddedilme duyarlılığı ve kendini susturma
Rejection sensitivity and self-silencing as predictors of violence in romantic relationships
- Tez No: 897140
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TAGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişki deneyimlemiş/deneyimlemekte olan üniversite öğrencilerinin reddedilme duyarlılığı ve kendini susturma davranışlarının flört şiddeti tutumunu yordayıp yordamadığını incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde farklı fakültelerde eğitim gören 307 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırma kapsamında veri toplamak için“Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği- Gözden Geçirilmiş Formu (YİŞTÖ-GG)”,“Reddedilme Duyarlılığı Anketi (RDA)”ve“Kendini Susturma Ölçeği (KSÖ)”kullanılmıştır. Veri toplama süreci tamamlandıktan sonra IBM SPSS 22.0 programına (Statistical Package for the Social Science) veri girişi yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü ANOVA, Pearson Korelasyonu ve Doğrusal Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether rejection sensitivity and self-silencing behaviors of university students who were experienced/experience romantic relationships predict dating violence attitudes. Correlational Survey Model was used in this research. The study group of the research consists of 307 university students studying in different faculties at Burdur Mehmet Akif Ersoy University in the 2022-2023 academic year. Within the scope of this research,“Intimate Partner Violence Attitude Scale-Revised (IPVAS-R)”,“Rejection Sensitivity Questionnaire (RSQ)”and“Self-Silencing Scale (STSS)”were used to collect data. After the data collection process was completed, data was entered into the IBM SPSS 22.0 program (Statistical Package for the Social Science). Independent Sample t-test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation and Linear Hierarchical Multiple Regression Analysis were used to analyze the data.