Determining the relationship between middle school students' attitudes regarding learning English at school and their out-of-class English learning experiences
Ortaokul öğrencilerinin okulda İngilizce öğrenmeye ilişkin tutumları ile sınıf dışı İngilizce öğrenme deneyimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 897192
  2. Yazar: SEDA GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin İngilizce öğrenmeye yönelik tutumları ile sınıf dışı dil öğrenme (OOCLL) etkinliklerindeki deneyimleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kütahya, Türkiye'deki bir devlet ortaokuluna odaklanan bu çalışma, 5., 6. ve 7. sınıflardan 468 öğrenciyi kapsamaktadır. Nicel bir metodoloji kullanan çalışma, katılımcıların yabancı dil olarak İngilizceye yönelik tutumlarını ve sınıf dışı İngilizce öğrenme etkinliklerine katılımlarını üç boyutta değerlendirmek için iki ana araç kullanmaktadır. Bu çalışma ayrıca cinsiyet, yaş ve sınıf düzeyi gibi demografik faktörleri öğrencilerin İngilizce hakkındaki görüşleriyle ilişkili olarak incelemektedir. Bulgular, öğrencilerin İngilizcenin günlük yaşamlarındaki pratik öneminin farkında olduklarını ve hem bireysel hem de grup ortamlarını içeren öğrenme ortamları için çeşitli tercihler sergilediklerini göstermektedir. İlgi çekici, etkileşimli ve dijital etkinliklerden hoşlanmaya yönelik genel bir eğilime rağmen, öğrenciler arasında İngilizce'nin resmi kullanımı daha az yaygındır. Öğrencilerin İngilizce öğrenimine yönelik bilişsel, duygusal ve davranışsal tutumlarında cinsiyet farklılıkları belirgin olup, kız öğrenciler genellikle daha olumlu tutumlar sergilemektedir. Bununla birlikte, farklı sınıf seviyeleri arasında tutumlarda önemli farklılıklar yoktur. Çalışma, İngilizceye yönelik tutumlar ile sınıf dışı öğrenme faaliyetlerine katılım arasında pozitif bir ilişki olduğunun altını çizmektedir. Bu ilişki, dil eğitiminde olumlu tutum ve deneyimleri teşvik etmenin kritik rolünü vurgulamaktadır. Bu bulgular, geleneksel sınıf ortamı dışındaki dil öğrenme dinamiklerinin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve küresel olarak birbirine bağlı bir bağlamda öğrencilerin değişen ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için dil eğitimi uygulamalarının geliştirilmesine yönelik çıkarımlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between middle school students' attitudes towards learning English and their experiences in out-of-class language learning (OOCLL) activities. Focused on a state secondary school in Kütahya, Türkiye, during the 2021-2022 academic year, this study encompasses a sample of 468 students from grades 5th, 6th, and 7th. Using a quantitative methodology, the study employs two main instruments to evaluate participants' attitudes towards English as a foreign language from three dimensions and their engagement in out-of-class English learning activities. This study also examines demographic factors such as gender, age, and grade level in relation to students' views on English. Findings indicate that students recognise the practical importance of English in their daily lives and display a variety of preferences for learning environments that include both individual and group settings. Despite a general trend towards enjoying engaging, interactive, and digital activities, formal usage of English remains less common among students. Notably, gender differences are apparent in students' cognitive, emotional, and behavioural attitudes towards English learning, with females typically exhibiting more positive attitudes. However, there are no significant differences in attitudes across different grade levels. The study underscores a positive correlation between attitudes towards English and participation in out-of-class learning activities. This relationship emphasises the critical role of fostering positive attitudes and experiences in language education. These findings contribute to understanding language learning dynamics outside the conventional classroom setting and suggest implications for enhancing language education practices to accommodate better students' evolving needs in a globally interconnected context.