Otomotiv sektöründe yalın yönetim yaklaşımı ile karbon ayak izinin azaltılması
Reducing the carbon footprint with a lean management approach in the automotive sector
- Tez No: 897210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGE TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya nüfusunun artmasıyla şehirleşme ve sanayileşme ile çevresel problemler de hızla artmaktadır. Bu sorunlar arasında iklim değişikliği en önemli tehditlerden biri olarak öne çıkmaktadır. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için öncelikle sera gazı emisyonlarını düşürmek gerekmektedir. Bu çalışmada, otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin karbon ayak izinin (CFP) ölçülmesi ve azaltılması amacıyla Yalın Yönetim Yaklaşımı olan Kaizen kullanılarak vaka analizi gerçekleştirilmiştir. Hem yasal zorunluluklar hem de müşteri talepleri, kurumsal prestij ve pazarlama stratejileri, işletmeleri Kurumsal CFP hesaplamalarını yapmaya yönlendirmektedir. ABC işletmesinde gerçekleştirilen vaka analizinde, 2023 yılında 7.308 ton karbondioksit eşdeğer (t CO2 eşd.) olan karbon ayak izinin Kaizen uygulamaları sonucunda 5.351 t CO2 eşd. seviyesine düşürülerek %27 iyileşme sağlandığı görülmüştür. Kaizen uygulamaları kapsamında, üretim verimliliğini artırmak amacıyla fire, hurda ve tamir işlemlerinin hedeflenen değerlere ulaşması, bakım organizasyonunun yenilenmesi ve kesintisiz ürün akışının sağlanması gibi adımlar atılmıştır. Bu iyileştirmeler sonucunda, makine vardiya üretimleri %45 artış göstermiş ve enerji tüketimi optimizasyonu sağlanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, otomotiv yan sanayi sektöründe karbon ayak izinin azaltılması için yalın yönetim yaklaşımlarının etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Benzer iyileştirmelerin farklı firmalara uyarlanması durumunda hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çevresel sorunların çözümüne katkı sağlanabileceği öngörülmektedir. Ayrıca, literatürdeki boşlukları doldurması açısından bu çalışma mevcut durum analizi ve sürekli iyileştirme faaliyeti ile önemli bir katkı sunmaktadır. Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları gelecekteki çalışmalarda yapılacak araştırmaların literatür ve endüstriyel uygulamalar için yararlı sonuçlarının olacağı gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The rise in global population, urbanization, and industrialization has led to a rapid escalation of environmental problems. Among these issues, climate change poses a significant threat. To tackle the effects of climate change, it is crucial to decrease greenhouse gas emissions. This study uses Kaizen, a Lean Management Approach, to analyze and reduce the carbon footprint (CFP) of a company in the automotive industry. Legal requirements, customer needs, company reputation, and marketing strategies drive businesses to calculate their Corporate CFP. In a case analysis at ABC Plant, it was found that the carbon footprint, which was 7,308 tons of carbon dioxide equivalent (t CO2 equ.) in 2023, decreased to 5,351 t CO2 equ. due to Kaizen practices, marking a 27% improvement. Within the scope of Kaizen practices, measures were implemented to enhance production efficiency, such as meeting targeted values for wastage, scrap, and repair operations, renewal the maintenance organization, and ensuring smooth product flow. These improvements resulted in a 45% increase in machine shift production and optimized energy consumption. The study demonstrates that lean management approaches effectively reduce the carbon footprint in the automotive industry. It is anticipated that similar enhancements if adopted by other companies, can help address environmental issues at both national and international levels. Furthermore, this study makes a significant contribution to the literature by providing an analysis of the current situation and continuous improvement efforts. As a result, the findings suggest that future research will yield valuable results for both the literature and practical industrial applications.