Bingöl Üniversitesi Spor Bilimleri fakültesi öğrencilerinin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyinin incelenmesi
Examination of the knowledge level of cardiovascular disease risk factors among students of bingöl university faculty of sport sciences
  1. Tez No: 897230
  2. Yazar: FURKAN AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KAYANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde eğitim gören öğrencilerin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörlerine ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek ve bu bilgi düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler açısından incelemektir. Araştırmaya, 2023-2024 güz döneminde Bingöl Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 18-32 yaşları arasında 72 kadın ve 158 erkek olmak üzere toplam 230 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin demografik özelliklerine yönelik kişisel bilgi formu ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 29.00 paket programı ile analiz edilmiş ve normallik dağılımını belirlemek için çarpıklık ve basıklık testleri yapılmıştır. Normallik sağlandıktan sonra bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, yakın çevresinde kalp rahatsızlığına evet diyen öğrencilerin KARRİF-BD ölçeğindeki risk faktörleri puanlarını anlamlı şekilde artırdığı tespit edilmiştir (p=0.042). Öğrenim görülen bölüm de bu bulguları etkilemiş olup, öğretmenlik ve antrenörlük bölümlerinde okuyan öğrencilerin, yöneticilik bölümünde okuyanlara kıyasla kardiyovasküler hastalıkların özellikleri alt boyutunda anlamlı derecede daha yüksek puan aldığı tespit edilmiştir (p=0.010). Ayrıca, yaş ile kardiyovasküler hastalıkların özellikleri alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0.020). Sonuç olarak, yakın çevresinde kalp rahatsızlığı geçiren bireylerin bulunması, öğrencilerin öğrenim gördükleri bölüm ve yaşları, kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri konusundaki bilgi düzeylerini etkileyen önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge levels of students studying at the Faculty of Sports Sciences regarding cardiovascular disease risk factors and to examine these knowledge levels in terms of various demographic variables. A total of 230 students, including 72 women and 158 men, aged between 18 and 32, who were studying at Bingöl University's Faculty of Sports Sciences during the fall semester of the 2023-2024 academic year, participated in the study. A personal information form targeting the students' demographic characteristics and the Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level (CARRF-KL) scale were used in the research. The data were analyzed using the SPSS 29.00 package, and skewness and kurtosis tests were conducted to determine the normality distribution. After normality was confirmed, independent sample t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson Correlation analyses were applied. According to the findings of the study, students who answered“yes”to having a close relative with heart disease had significantly higher scores on the risk factors subscale of the CARRF-KL (p=0.042). The department of study also influenced these results, with students in the teaching and coaching departments scoring significantly higher in the characteristics of cardiovascular diseases subscale compared to those in the management department (p=0.010). Additionally, a positive significant relationship was found between age and the characteristics of cardiovascular diseases subscale (p=0.020). In conclusion, the presence of individuals with heart disease in a student's close circle, the department they study in, and their age are important factors that affect their knowledge levels regarding cardiovascular disease risk factors.