Sıçanlarda adölesan öncesi dönemde sigara kullanımının cinsiyet hormon düzeylerine etkisi
The effect of smoking during pre-adolecent period on sexhormone levels in rats
  1. Tez No: 897229
  2. Yazar: ZÜLAL OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sigara kullanımı insan vücudundaki tüm sistemleri etkileyen zararlı bir alışkanlıktır. Aktif sigara kullanan ve pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde, koroner kalp hastalığı, felç, ateroskleroz, solunum sistemi hastalıkları ve çeşitli kanser türlerine yakalanma riski daha yüksektir. Sigara dumanına maruz kalmak seksüel hormonların salınımı üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Sigara dumanın östrojen düzeyini düşürdüğüne dair erişkin insanlarda yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Erken dönemde, sigara dumanının seks hormonları salınımını üzerine etkisi konusunda çok çalışma yapılmamıştır. Sunulan çalışmanın amacı sigara dumanına maruz kalan adölesan çağ öncesi dönemdeki dişi sıçanlarda seks hormonları düzeyinin nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Bu çalışmada 3-4 haftalık ve ortalama 100±20 gr ağırlığında 14 adet Wistar albino cinsi dişi sıçanlar kullanılmıştır. Sıçanlar; kontrol grubu ve sigara dumanına maruz bırakılan deney grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Sigara dumanı grubunda günde 2 defa her bir hayvan için 1 sigara yakılmıştır ve 14 gün boyunca bu işlem devam ettirilmiştir. Deney sonlandırıldıktan sonra anestezi altında kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerindeki östrojen seviyesi ELISA metodu ile ölçülmüştür. Varyansların homojenliği için Levene Testi, örneklem sayısı için Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Ölçüm değerleri ile karşılaştırılmasında“İki Bağımsız Grup 't' Testi”yöntemi kullanılarak sonuca ulaşılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda sigara dumanı maruziyetinin östrojen hormon düzeyini anlamlı derecede azalttığı gösterilmiştir (t=5,341; p=0.0002). Sonuç olarak, sigara dumanına maruz kalan grupla kontrol grubu karşılaştırıldığında; sigara dumanının östrojen düzeyini anlamlı olarak azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cigarette smoking is a harmful habit that affects all systems in the human body. Both active smokers and individuals exposed to secondhand smoke have a higher risk of developing coronary heart disease, stroke, atherosclerosis, respiratory system diseases, and various types of cancer. Exposure to cigarette smoke also has negative effects on the release of sexual hormones. Studies in adult humans have shown that cigarette smoke reduces estrogen levels. However, there have been limited studies on the early effects of cigarette smoke on sex hormone secretion. The aim of the presented study is to investigate how exposure to cigarette smoke affects sex hormone levels in preadolescent female rats. In this study, 14 Wistar albino female rats, aged 3-4 weeks and weighing an average of 230±30 grams, were used. The rats were randomly divided into two groups: a control group and an experimental group exposed to cigarette smoke. In the experimental group, one cigarette was burned twice a day and this procedure continued for 14 days. After the experiment was concluded, blood and tissue samples were collected under anesthesia. The estrogen level in the blood samples was measured using the ELISA method. The Levene Test was used to assess the homogeneity of variances, and the Kolmogorov- Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used for the sample size. The“Independent Two- Sample 't' Test”method was employed to compare the measurement values and reach a conclusion. Based on the evaluations, it was demonstrated that exposure to cigarette smoke significantly reduced estrogen hormone levels (t=5.341; p=0.0002). In conclusion, when comparing the group exposed to cigarette smoke with the control group, it was shown that cigarette smoke significantly decreased estrogen levels.