Amiyotrofik lateral skleroz (ALS) hastasına primer bakım veren aile bireylerinde bakım yükü,algılanan sosyal destek ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Its relationship with care load,perceived social support and quality of life in family members giving primary care to amiotrophic lateral sclerosis (ALS) patients
  1. Tez No: 897259
  2. Yazar: NAFİYE TÜRKMENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada ALS hastasına primer bakım veren aile bireylerinin bakım verme yükü, algılanan sosyal destek ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. ALS hastasına primer bakım veren aile bireylerinin bakım verme yükünün ve yaşam kalitesinin algılanan sosyal destek, ALSFRS-R puanı ve ALS hastasının ve bakım verenin özelliklerinden nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Çalışma analitik kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini ALS hastalarına bakım vermekte olan aile bireyleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise ALS MNH Derneği'ne 118 bakım veren oluşturmuştur. Araştırmanın verileri sosyodemografik veri formu, ALSFRS-R, Bakım Yükü Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edildi. Veri analizinde yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman ve Pearson korelasyon testleri ve lineer regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between caregiving burden, perceived social support and quality of life of family members who provide primary care to an ALS patient. It was investigated how the caregiving burden and quality of life of family members who provide primary care to an ALS patient are affected by perceived social support, ALSFRS-R score, and the characteristics of the ALS patient and the caregiver. The study is an analytical cross-sectional type study. The population of the research consists of family members who care for ALS patients. The sample of the study consisted of 118 caregivers of the ALS MNH Association. The data of the study were collected using the sociodemographic data form, ALSFRS-R, Care Burden Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and SF-12 Quality of Life Scale. Data were analyzed with SPSS 27.0 program. In data analysis, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values, chi-square test, t test in independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman and Pearson correlation tests and linear regression analysis. Was used.