Constructivism and the study of security and foreign policy: Identity and strategic culture in Turkish-Greek and Turkish-Israeli relations
Konstrüktivizm ve güvenlik ve dış politika çalışması: Türk-Yunan ve Türk-İsrail ilişkilerinde kimlik ve stratejik kültür
- Tez No: 89729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SCOTT PEGG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Uluslararası İlişkiler kuramları yakın geçmişte çok önemli bir dönüşüm geçirdi. Disiplini tanımlayan 'üçüncü tartışma' ve Soğuk Savaşın sona ermesi çok değişik yaklaşımların izlenebileceği bir alan sağladı. Konstrüktivizm işte bu ortamda ortaya çıktı. O geleneksel Uluslararası İlişkiler kuramlarının materyalist ve rasyonalist temellerini hedef aldı. Konstrüktivism dış politika analizinde ve güvenlik çalışmalarında kimlik ve kültür konularından faydalandı. O devletlerin kimliklerinin ve stratejik kültürlerinin onların dış ve güvenlik politikalarını belirleyen önemli unsurlar olduğunu iddia eder. İttifaklar ve güvenlik ikilemleri kimlik ve kültüre atıfla sosyal kurgular olarak kavramsallaştırılır. Türk-İsrail ve Türk- Yunan ilişkileri bu açıdan incelenerek, Türk-İsrail ittifakında ve Türk- Yunan ilişkilerindeki güvenlik ikileminde önemli kimlik sorunlarının ve stratejik kültürel unsurların var olduğu sonucu çıkartılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International Relations Theories have undergone an important transformation in recent past. Third discipline defining debate and the end of the Cold War have provided the space to pursue various approaches in IR. Constructivism emerged within this space. It challenged materialist and rationalist premises of mainstream IR theories. Constructivism basically made use of identity and culture in foreign policy analysis and security studies. It contends that state identities and strategic cultures are important factors to shape states' foreign and security policies. Alliances and security dilemmas are then conceptualized as social constructions with a view to identity and culture. Turkish-Israeli and Turkish-Greek relations are analyzed in this light and concluded that the Turkish-Isreali alliance and the security dilemma in Turkish-Greek relations have important identity questions and strategic cultural factors. iv ie¥ÜKSÜCÖ?lITİBIMJfflJLa