Investigation of migration of breast cancer cells in relation to fibroblasts on a microfluidic system
Mikroakışkan sistemde meme kanseri hücrelerinin fibroblastlara göreli migrasyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 897369
  2. Yazar: CAN ILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. AHMET ACAR, DR. ALTUĞ ÖZÇELİKKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mühendislik Bilimleri, Biology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Meme kanseri, dünya üzerindeki en yaygın ve ölümcül kanser türlerinden biridir. Geçmişte çalışılmış olmasına karşın, hastalığın gelişimi ve altyapısındaki mekanizmaları gösterebilen uygun bir model sistem hala daha geliştirilmemiştir.Günümüzdeki statüko, genel olarak kullanılması zor, ekonomik olarak yıpratıcı ve ahlaki açıdan problemli olan hayvan modelleri etrafında konumlanmıştır. Bu nedenle meme kanseri hücre hatları ve fibroblastları kullanarak tümör mikroçevresini taklit eden bir sistem geliştirmeyi planlıyoruz. Genelde, çok büyük oranla, kanser nedenli ölümler metastaz sonucunda meydana gelmektedir. Bu nedenle tasarladığımız mikroakışkan sistemi, kanser hücrelerinin fibroblastlara göreli migrasyon davranışını inceleyecek şekilde tasarlayacağız. Bu inceleme esnasındaki nihai hedefimiz, kanser hücrelrinin migrasyon davranışının fibroblastlara göre değişimini ortaya koymak olacak. Meme kanseri hücrelerinin, mikro rezervuardan mikro-kanala migrasyonu, bu hücrelerin metastatik potansiyelini anlamak için araştırılacak. Bunu gerçekleştirebilmek adına da, tasarladığımız mikrofluidik sistemi fibroblastların varlığı ve yokluğunda inceleyeceğiz. Sonuç olarak, geliştireceğimiz sistem fibroblast merkezli meme kanseri migrasyonunu araştırmak için pratik, mantıklı ve görece ekonomik bir model öne sürecek.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common and deadliest types of cancer in the world. Even though it has been studied in the past, the need for a suitable model system mimicking the disease progression and underlying mechanisms of it are still not clear. Current status quo is centred around animal models, which is hard to handle, economically unfeasible and raise ethical concerns for researchers. Therefore, we aim to develop a microfluidic system that utilizes breast cancer cell lines and fibroblast cells to mimic the tumour microenvironment. Since the cancer related deaths, in most cases, occur as a result of metastasis, we aim to adapt our proposed microfluidics system to investigate migratory phenotypes of cancer cells in relation to fibroblasts. The migration of breast cancer cells from the microfluidic micro-chamber towards the micro-channel is going to be examined in order to understand the metastatic potential of cancer cells. To do so, the migration will be studied in the presence and absence of fibroblasts using our own microfluidic system which will also be developed as part of this project. As a result, this system will provide a relatively economical, practical and reasonable model to study the migration of breast cancer cells facilitated by fibroblasts.