Process optimization of durable optical coatings for infrared optics
Kızılötesi optikler üzerine dayanıklı optik kaplamalar için proses optimizasyonu
- Tez No: 897374
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN, DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Zorlu ortamlar için, dış pencerelerin parçacık darbelerine, nem veya deniz koşullarına dayanması gerekmektedir. Bu optik elemanların dayanıklılığını artırmak için dış yüzeylerine dayanıklı kaplamalar uygulanmalıdır. Bu tür uygulamalar için olası sert kaplamalar bor fosfit (BP), elmas benzeri karbon (DLC) ve germanium karbür (GeC) kaplamalarıdır. GeC, yüksek sertlik, infrared bölgede yüksek geçirgenlik, düşük absorpsiyon katsayısı, düşük gerilim ve proses parametreleri ayarlanarak değiştirilebilen kırılma indisi gibi mükemmel özellikleri nedeniyle oldukça umut verici bir dayanıklı optik kaplamadır. Daha dayanıklı optik kaplamalar elde etmek için, bu tezde GeC kaplama proses parametreleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu kaplamanın zorlu ortamlar için uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla çevresel testler gerçekleştirilmiştir. Bu kaplamanın mekanik dayanıklılığını artırmak için, üzerine DLC kaplaması uygulanmıştır. Proses optimizasyonu sonrasında, yüksek nem ve deniz ortamına dayanabilen dayanıklı optik kaplama elde edilmiştir. Bu çalışmalar sayesinde, yüksek sertlikte (10.1 GPa) ve farklı kırılma indislerinde (2.3-4.1 at 10 mikron dalgaboyu) GeC kaplamalar elde edilmiştir. Bu durum, bu filmlerin farklı kırılma indisleriyle kaplanmasını sağlayarak, infrared uygulamalar için antirefleksiyon kaplamalarının oluşturulmasına olanak tanımaktadır. RF reaktif sputterleme tekniği kullanılarak, depozisyon sırasında süreç parametrelerinin değiştirilmesiyle farklı kırılma indislerine sahip GeC filmleri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
For harsh environments, outside windows must resist particle impact, humidity or marine conditions. To increase the durability of these windows, durable coatings must be applied to their outside surface. Possible hard coatings for these like applications are boron phosphide, diamond like carbon (DLC) and germanium carbide (GeC) coatings. GeC is a highly promising durable optical coating due to its excellent properties, including high hardness, high transmittance at infrared region, low absorption coefficient, low stress, and a refractive index that can be tailored by adjusting process parameters. To obtain more durable optical coatings, processes parameters are investigated in detail in this thesis. Environmental tests are conducted to make sure that this coating is suitable for harsh environments. To increase the mechanical durability of these coating DLC coating is applied onto this coating. After process optimization, durable optical coating can resist high humidity, particle impact and marine environment was obtained. With this study, durable GeC films with high hardness (10.1 GPa) and varying refractive indices (2.3-4.1 at 10 μm wavelength) have been produced. This enables the functionally graded coating of these films with different refractive indices, facilitating the creation of antireflection coatings for infrared applications. Using the RF reactive sputtering technique, GeC films with varying refractive indices were produced by altering the process parameters during the deposition.