Autosar tabanlı uygulamalarda mikrodenetleyici donanım gereksinimlerinin belirlenmesi için bir model geliştirilmesi
Developing a model to determine microcontroller hardware requirements in autosar based applications
- Tez No: 897375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ORTAÇ KABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzdeki otomotivlerde, iş makinalarında ve diğer araçlarda Elektronik Kontrol Üniteleri (ECU) kullanılmaktadır. Araçlarda farklı görevler için farklı donanıma sahip ECU'lar kullanılmaktadır. ECU'ların bu görevlerine göre çeşitli mikrodenetleyiciler kullanılmaktadır. Bu ECU'ların çoğunda AUTOSAR yazılım mimarisi kullanılmaktadır. Bir araçta yüzden fazla ECU kullanılabilir. Bu durum beraberinde yazılım ve donanım karmaşıklığı getirmektedir. Bu tez kapsamında araçlarda kullanılan ECU'ların görevlerine, sistem gereksinimlerine ve kullanılan AUTOSAR yazılım komponentlerine göre mikrodenetleyici donanım gereksinimlerini belirleyen bir modelin geliştirilmesi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ECUs are used in in today's automobiles, heavy duty vehicles and other vehicles. ECUs with different hardware are used for different functions in vehicles. Various types of microcontrollers are used according to these functions of ECUs. AUTOSAR software architecture is used in most of these ECUs. More than a hundred ECUs can be used in a vehicle. This situation brings software and hardware complexity. Within the scope of this thesis, developing a model which determines microcontroller hardware requirements according to functions of ECUs are used in vehicles, system requirements and used AUTOSAR software components is explained.