Hıristiyanlığın ilk 3 asrında şehitlik olgusu
Martyrdom in the first 3 centuries of Christianity
- Tez No: 897383
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma Hıristiyanlığın ilk üç yüzyılında şehitlik olgusunu dini, teolojik ve sosyopolitik bağlamda incelemeyi amaçlamaktadır. Şehitlik kavramı, inandığı değerler uğruna baskı ve zorluklara göğüs gererek kendini feda etmeyi ifade eder ve hem İslam hem de Hıristiyanlık gibi birçok dinde büyük bir öneme sahiptir. Şehitlik, dinlerde ve seküler ideolojik hareketlerde bir intihar eylemi olarak nitelendirilmez; aksine yüce bir erdem uğruna yapılmasıyla sıradan ölümden ayrılır. Tezde, şehit kelimesinin etimolojik kökenleri ve farklı kültürlerdeki kullanımları ele alınmıştır. Türkçeye Arapçadan geçen“şehit”kelimesinin yanı sıra, Batı dillerinde Grekçe“martir”kelimesinden türeyen“martyr”teriminin Hıristiyanlıkta nasıl özel bir anlam kazandığı incelenmiştir. Şehitliğin Hıristiyanlıkta II. yüzyıl sonlarından itibaren önemli bir yer edindiği ve kilise babalarının eserlerinde geniş yer bulduğu vurgulanmıştır. Hıristiyan şehitlik anlayışının muhtemel kökenleri tartışılarak, erken dönem Hıristiyan şehitlerinin ve şehitlik anlatılarının Hıristiyan tarihindeki yeri, teolojik dayanakları ve Hıristiyanlığın gelişimine olan etkileri analiz edilmiştir. Erken dönem Hıristiyan metinleri ve kilise babalarının yazıları incelenerek, şehitliğin Hıristiyan düşüncesinde merkezi bir konuma yükselmesindeki tarihsel ve teolojik süreçler ele alınmıştır. Ayrıca şehitlik kavramının Roma geleneğindeki“soylu ölüm”ve Yahudi geleneğindeki“kidduş ha-Şem”kavramlarıyla ilişkisi incelenmiş ve bu kavramların Hıristiyan şehitlik anlayışına nasıl katkıda bulunduğu tartışılmıştır. Bu karşılaştırmalı yaklaşım, dini gelişimin senkretik doğasını vurgulayarak, erken dönem Hıristiyan düşüncesinin çevresindeki kültürel ortamla olan bağlantısını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, şehitlik olgusunun Hıristiyan teolojisi, ayini ve toplumsal kimliği üzerindeki kalıcı etkisini anlamamıza önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, erken dönem Hıristiyan geleneğinde inanç, uygulama ve tarihsel bağlam arasındaki karmaşık etkileşime dair veriler sunarak, bu alandaki ileri çalışmalara da zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the phenomenon of martyrdom in the first three centuries of Christianity in a religious, theological and socio-political context. The concept of martyrdom refers to self-sacrifice in the face of oppression and hardship for the sake of the values one believes in and is of great importance in many religions, both Islam and Christianity. Martyrdom is not characterised as an act of suicide in religions and secular ideological movements; on the contrary, it is distinguished from ordinary death by being done for the sake of a sublime virtue. In this thesis, the etymological origins of the word“martyr”and its usage in different cultures are discussed. In addition to the word“martyr”, which has passed into Turkish from Arabic, it is analysed how the term“martyr”, derived from the Greek word“martır”in Western languages, has gained a special meaning in Christianity. It is emphasised that martyrdom has gained an important place in Christianity since the end of the second century and has found a wide place in the works of the church fathers. By discussing the possible origins of the Christian understanding of martyrdom, the place of early Christian martyrs and martyrdom narratives in Christian history, their theological foundations and their impact on the development of Christianity are analysed. By examining early Christian texts and the writings of the church fathers, the historical and theological processes in the rise of martyrdom to a central position in Christian thought are discussed. In addition, the relationship between the concept of martyrdom and the concepts of“noble death”in the Roman tradition and“kiddush ha-Shem”in the Jewish tradition is analysed and how these concepts contribute to the Christian understanding of martyrdom is discussed. By emphasising the syncretic nature of religious development, this comparative approach reveals the connection of early Christian thought with the surrounding cultural milieu. This study contributes significantly to our understanding of the enduring impact of martyrdom on Christian theology, liturgy and social identity. It also provides insights into the complex interplay between belief, practice, and historical context in the early Christian tradition, paving the way for further work in this area.