Ortaçağ Avrupa'sında Yahudi göçleri ve Yahudi kültürü
Jewish migrations in medieval Europe and Jewish culture
  1. Tez No: 230535
  2. Yazar: YASEMİN GÜNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Müntesibi günümüze kadar gelen en eski din olan Musevi inanca sahip Yahudi ırkının varlığına M.Ö. 2000'in ilk yarısında Kenan topraklarında rastlanılmıştır. Bu bölgedeki dini inançlardan son derece farklılık gösteren Yahudi inancı, Hıristiyanlığın Doğu Roma İmparatorluğu'nun resmi dini haline gelmesinden sonra baskı ve sürgünlerle karşı karşıya kalmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından II. Mabed'in (70) yıkılması Yahudi tarihinde bir dönüm noktası olmuş ve Yahudiler dünyanın çeşitli yerlerine dağılmışlardır. Avrupa'da Yahudilerin varlığının M.Ö. 900'e kadar götürülebileceği ileri sürülse de ilk kesin ve elle tutulur bilgi 3. yüzyıla ait mezar taşlarında görülmektedir. Hıristiyanlığın Ortaçağ Avrupa'sındaki devletlerde resmi din haline gelmesi ile Yahudilerin sosyo-ekonomik yapılarında çeşitli değişimler olmuştur. Ticaret alanında etkin olan Yahudi toplumu hem Doğu-Batı arasındaki etkileşimi sağlamış hem de ödedikleri vergilerle Ortaçağ Avrupa devletlerinin gelirlerine önemli katkılarda bulunmuştur. Ayrıca Ortaçağ Avrupası'nda tercüme faaliyetlerinin artmasıyla birçok Yahudi de devlet yönetiminde önemli mevkilere gelmiştir. Bu durum, Hıristiyan toplumun Yahudilere karşı nefretini arttırmıştır. Hıristiyan toplum Yahudi azınlığın sosyal statüsünün kendilerinden üstün olmasını hiçbir zaman hazmedememiştir. Birçok meslekten men edilip, yüksek vergiler ödetilen Yahudiler ekonomik çöküntü yaşayınca hiçbir devletin Yahudilere ihtiyacı kalmamıştır. Bu durum sürgünleri de beraberinde getirecektir. Aslında bu sonucun ortaya çıkmasında Kilise'nin etkisi oldukça önemlidir. Zamanla ekonomik açıdan güçlenen Kilise, Yahudileri bu konuda kendisine adeta bir rakip olarak görmüş ve bunu engellemek istemiştir. Bunun için Kilise, krallar üzerindeki meşruiyet yetkisini kullanarak onları Yahudileri sürgüne zorlamaya teşvik etmiş ve sürgünlerin temel nedeni din olarak gösterilmiştir. Gerçekte ise bu sürgünlerin temel neden din değil ekonomidir. Yaşadıkları baskı ve sürgünlere karşı ayakta kalıp varlığını günümüze kadar devam ettiren Yahudi ırkının, bugünlere gelmesinin temel nedeni ise sahip oldukları millet olma bilinci ve gösterdikleri toplumsal dayanışma ile kültürel yapılarını korumalarıdır. Yasemin Güner
Özet (Çeviri)
The existence of Jewish race that has the first one-God belief in history was seen in Lands of Canaan (Kenan Lands) in the first half of 2000 B.C. The Jewish belief that shows great differences compared to the other religions in this region was exposed to compulsion and exile after Christianity had become an official religion of the Eastern Roman Empire. The destruction of Second Temple by the Eastern Roman Empire was a turning point in Jewish history, and the Jewis community spreaded through different parts of the world. Although the existence of Jews in Europe was claimed to date from 900 B.C., the first certain and acceptable information have been seen on gravestones that belonged to the third century. Various changes in socio-economic structures occured with the acceptance of Christianity as an official religion in the Medieval European states. Jewish society that was active in trade both provided interaction and contributed to Medieval European states' wealth with the taxes they had paid. Furthermore, many Jewish people gained important status in state management. This increased the hatred among Christian society against Jews. Christian society never tolerated the majority of Jews' superiority in social status. When the Jews having been sacked from many jobs and forced to pay high taxes they experienced an economic collapse. This would lead jewish community to an exile. Infact, influence of the church was so important. The church that gained the power in economy regarded the Jewish community as a rival and wanted to prevent it. For this reason they sent Jews to live in exile as identifying the reason as religion. However, the main reason wasn't religion but economy. The main reason of Jewish race that resisted to exile and compulsion in the past and have managed to endure its existence up to now was based on their consciousness of being a nation, their unique social cooperative life style and also protections of their cultural values. Yasemin Güner