Sivil havacılık sektörü çalışanlarının iklim değişikliği farkındalıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the climate change awareness of civil aviation sector employees in terms of various variables
  1. Tez No: 897453
  2. Yazar: SEDA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İklim değişikliği kritik bir küresel sorun haline gelmiştir ve bunun nedenlerini anlamak ve etkilerini azaltmak için önemli çabalar gerektirmektedir. İklim değişikliği farkındalığı oluşturmak bu sorunun azaltılmasında önemlidir. Sivil havacılık sektörü, iklim değişikliği üzerine olumsuz etkileri bulunan sera gazı emisyonlarının yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırmada sivil havacılık sektörü çalışanlarının iklim değişikliği farkındalığının medeni durum, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek ve gelir düzeyine göre farklılaşma durumu araştırılmıştır. Araştırma, sivil havacılık sektöründe iklim değişikliği farkındalık düzeylerini çeşitli değişkenler ile ortaya koymayı, alınyazında ve havacılık sektörüne kamuoyu farkındalığı konusunda bilgi ve birikim oluşturmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında anket veri toplama aracından yararlanılmıştır. Araştırma, iklim değişikliğinin; nedenleri, etkileri, farkındalığı, tarihsel arka planı, farkındalık yaratmaya yönelik politikalar ve iklim değişikliği hakkında genel bilgileri tanımlayarak başlamaktadır. Ardından, uluslararası sivil havacılık kuruluşları tarafından iklim değişikliği etkilerini azaltmak için alınan önlemler de dahil olmak üzere, sivil havacılık sektörünün iklim değişikliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, önemi, problemi, metodolojisi, analizi ve bulguları tartışılmıştır. Son olarak, araştırmada genel bilgiler, elde edilen verilere dayalı sonuç ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change has become a critical global problem and requires significant efforts to understand its causes and mitigate its effects. Raising awareness of climate change is important in reducing this problem. The civil aviation sector plays an important role in the spread of greenhouse gas emissions, which have negative effects on climate change. In this study, the differentiation of climate change awareness of civil aviation sector employees according to marital status, age, gender, education level, occupation and income level was investigated. The study aims to reveal the levels of climate change awareness in the civil aviation sector with various variables, and to create knowledge and experience about public awareness in the literature and in the aviation sector. Quantitative method was used in the study. Survey data collection tool was used to collect the data. The study begins by defining the causes and effects of climate change, climate change awareness, its historical background, policies to raise awareness, and general information about climate change. Then, the impact of the civil aviation sector on climate change, including the measures taken by international civil aviation organizations to mitigate the effects of climate change, is examined. The purpose, importance, problem, methodology, analysis and findings of the study were discussed. Finally, general information, conclusions and recommendations based on the data obtained are presented in the study.