Üstün yetenekli yetişkinlerde başarı algısı: Nitel bir çalışma
Perception of success in gifted adults: A qualitative study
- Tez No: 897483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada, üstün yetenekli yetişkinlerde başarı algılarının geçmiş yaşantılarıyla ilişkisinin bağlantısı araştırılmıştır. Temel nitel araştırma yöntemi benimsenen bu çalışmada derinlemesine bilgilere ulaşılmıştır. Veri toplama sürecinde, katılımcıların kişisel bilgilerini toplamak amacıyla ''Kişisel Bilgi Formu'' ve görüşmeler için araştırmacının hazırladığı ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' kullanılmıştır. Üç kadın ve dört erkek olmak üzere, yirmi bir yaş üstü toplam yedi yetişkin ile üç görüşme yapılmıştır. Yapılan ilk görüşme ile katılımcının araştırma için uygunluğu belirlenmiştir; ikincisi görüşmede araştırmanın ana verileri toplamış, üçüncü görüşme ise katılımcıların araştırmayla ilgili olarak yaşamındaki bağlantıları keşfetmesine ve yaşam deneyimlerini anlamlandırmasına yardımcı olmak ve görüşmeler sonrasında oluşabilecek olumsuz etkiyi en aza indirmek için yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve bulgular temalar, kategoriler ve alt kategoriler halinde sunulmuştur. Fleiss Kappa testi ile uzmanlar arası tema uygunluk değerlendirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between perceptions of achievement in gifted adults and their past experiences. In this study, which adopted a basic qualitative research method, in - depth information was obtained.. In the data collection process, a 'demographic information form' was used to collect personal information of the participants and a 'semi - structured interview form' prepared by the researcher was used for the interviews. Three interviews were conducted with a total of seven adults over the age of twenty - one, three women and four men. In the first interview, the suitability of the participant for the research was determined, the main data of the research were collected in the second interview and the third interview was conducted to help the participants discover the connections in their lives and make sense of their life experiences in relation to the research and to minimise the negative impact that may occur after the interviews. The data were analysed by content analysis method and the findings were presented as themes, categories and subcategories. Fleiss Kappa test was used to ensure consensus among the experts.