Üstün yetenekli yetişkinlerde duygusal zeka ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence and psychological resilience levels in gifted adults
  1. Tez No: 962110
  2. Yazar: EBRU CANSEL ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET AFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, üstün yetenekli yetişkin bireylerde duygusal zeka ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bireylerin duygusal farkındalık, duygu düzenleme ve dayanıklılık düzeyleri değerlendirilmiştir. Kartopu ve amaçlı örnekleme yöntemleriyle ulaşılan 304 katılımcıdan uygun verilerle 292 kişi üzerinden analiz yapılmıştır. Veriler, Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile toplanmış, SPSS programında parametrik testler ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların duygusal zeka düzeyleri yüksek, psikolojik sağlamlık düzeyleri ise orta düzeydedir. Duygusal zeka ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.“Diğer odaklı duygu düzenleme”alt boyutu, sağlamlıkla en güçlü ilişkiyi göstermiştir. 36–45 yaş ve yüksek lisans mezunlarında duygusal zeka düzeyleri daha yüksek; 26–35 yaş grubu ile lisans mezunlarında psikolojik sağlamlık daha düşüktür. Evli bireylerin duygusal zekası, bekar bireylerden daha yüksektir. 6–10 yıl deneyime sahip bireylerde psikolojik sağlamlık anlamlı şekilde daha düşüktür. Çalışma, Türkiye'de üstün yetenekli yetişkinlerin sosyal-duygusal yapısını çok yönlü ele alan nadir çalışmalardandır ve müdahale programlarına ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between emotional intelligence and psychological resilience in gifted adults. Emotional awareness, emotion regulation, and resilience levels were evaluated. The sample consisted of 304 participants reached through snowball and purposive sampling methods; analyses were conducted with data from 292 valid responses. Data were collected using the Rotterdam Emotional Intelligence Scale and the Brief Resilience Scale, and analyzed with parametric tests and Pearson correlation analysis via SPSS. Findings indicate that participants had high emotional intelligence and moderate psychological resilience levels. A significant positive correlation was found between emotional intelligence and psychological resilience. The“other-focused emotion regulation”subdimension showed the strongest association with resilience. Emotional intelligence was higher among those aged 36–45 and individuals with a master's degree, while resilience was lower in the 26–35 age group and among bachelor's degree holders. Married individuals had higher emotional intelligence than singles. Psychological resilience was significantly lower among participants with 6–10 years of career experience. This study is one of the few in Turkey to comprehensively examine the social-emotional characteristics of gifted adults, highlighting the need for targeted intervention programs to support their emotional development.