Boşanma sonrası aile danışmanlığına duyulan ihtiyacın keşfedilmesi
Discovering the need for family counseling after divorce
  1. Tez No: 897495
  2. Yazar: MİYASE TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKARÇAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Sosyal Hizmet, Family Planning, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Boşanma, eşlerin karşılıklı güven, sevgi, saygı, yaşam boyu birlikte idame edebilecekleri duyguların belirli zaman dilimi içerisinde sarsılması ve giderilmemesi sonucunda gerek anlaşmalı gerek çekişmeli bir şekilde evlilik birliğinin yasal olarak sonlanmasıdır. Boşanma sürecinde bireyler, acı, öfke, üzüntü ve korku gibi güçlü duyguları yönetmekte zorlanabilirler. Boşanmanın yarattığı stres, bireyin daha önce hiç düşünmediği çeşitli yönleri etkileyebilir. Olumsuz duygular hakkında bir aile danışmanı ile konuşmak, ikilemlerinize olası çözümler bulmak için derinlemesine bir konuşma yapılmasına olanak tanımaktadır. Aile danışmanları, danışanlarının odaklanmalarına yardımcı olmak için stres azaltma teknikleri ve farkındalık oluşturma gibi stratejiler öğretmektedir. Ayrıca, öfke, üzüntü veya kayıp duygularıyla başa çıkılmasına destek olur. Boşanma sürecinde çocuklar da dahil olduğunda, aile danışmanlığı ebeveynler ve çocuklar için ailede ve evde meydana gelen değişiklikleri tartışmak ve bu değişikliklerle başa çıkmak için güvenli bir ortam sunmaktadır. Bu çalışma, bireylerin boşanma sonrası uyum süreçlerini ve aile danışmanlığına olan ihtiyaçlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanmış görüşme soruları yöneltilmiştir. Katılımcılara araştırmanın amacı, etik kurallar, mahremiyet ve gizlilik konuları detaylı bir şekilde açıklanmış ve bu bilgilere dayanarak çalışmaya katılmayı kabul eden bireylerle görüşmeler yapılmıştır. Çalışmaya, boşanma sürecini tamamlamış ve bu sürecin üzerinden en az bir ay, en fazla üç yıl geçmiş, 18 yaş ve üzerinde resmi olarak evlenmiş çocuklu 14 kadın ve 5 erkek olmak üzere toplam 19 katılımcı dahil edilmiştir. Görüşmeler, katılımcıların uygunluk durumlarına göre farklı zaman dilimlerinde gerçekleştirilmiştir. Boşanma sonrasında bireylerin, psikolojik, biyolojik, toplumsal ve ekonomik çeşitli etkenlerden kaynaklanan uyum sorunları yaşadıkları gözlemlenmiştir. Yeni hayata adaptasyon, ebeveynliğin sürdürülmesi, eski eşle ilişkiler ve yeni bir başlangıç yapma gibi alanlarda yaşanılan zorluklar öne çıkan bulgulardandır. Elde edilen veriler, boşanma sonrası aile danışmanlığının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular doğrultusunda, boşanma sonrası uyum süreci hakkında bireylerin görüşlerini literatüre kazandırmak ve bu sürecin uzman desteğiyle yürütülmesinin önemini ailelere açıklamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Divorce is the legal dissolution of a marriage due to the disruption and unresolved issues of mutual trust, love, respect, and emotional bonds that the spouses could maintain over a lifetime. During the divorce process, individuals may struggle to manage intense emotions such as pain, anger, sadness, and fear. The stress created by divorce can affect various aspects of an individual's life that they may have never considered before. Discussing negative emotions with a family counselor provides an opportunity for in-depth conversations to explore possible solutions to dilemmas. Family counselors teach stress reduction techniques and mindfulness strategies to help clients focus. They also support individuals in coping with anger, sadness, or feelings of loss. When children are involved in the divorce process, family counseling offers a safe space for discussing and addressing changes occurring within the family and home. This study aims to explore individuals' adjustment processes after divorce and their need for family counseling. The research was conducted using in-depth interview techniques, with participants being asked questions prepared by the researcher. Participants were informed in detail about the study's purpose, ethical considerations, privacy, and confidentiality, and interviews were conducted with those who agreed to participate based on this information. The study included 19 participants: 14 women and 5 men who had completed the divorce process, with at least one month and no more than three years having passed since the process, all over the age of 18 and legally married with children. Interviews were conducted at different times based on participants' availability. Observations indicated that individuals experienced adjustment issues arising from psychological, biological, social, and economic factors after divorce. Key challenges included adapting to a new life, maintaining parenting roles, dealing with relationships with the former spouse, and starting anew. The data obtained highlights the significant importance of family counseling post-divorce. In light of these findings, the goal is to contribute individual perspectives on the post-divorce adjustment process to the literature and to emphasize to families the importance of managing this process with professional support.