Eski Anadolu Türkçesinde fiillerin tasnifi
The Classification of old Anatolian Turkish verbs
- Tez No: 89759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ESKİ ANADOLU TÜRKÇESİNDE FİİLLERİN TASNİFİ Süleyman BOZDAĞ Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Anabilim Dalı Türk Dili Eğitimi Bilim Dalı Aralık 1999 Danışman: Doç. Dr. Gürer GÜLSEVİN Bu tezde, Eski Anadolu Türkçesindeki fiillerin sınıflandırılma denemesi yapılmıştır. GİRİŞ bölümünde, problem ortaya konmuş, daha sonra, mevcut gramerlerimizin fiil sınıflandırma anlayışları özetlenerek değerlendirilmiştir. BİRİNCİ BÖLÜM'de, fiiller çatılarına göre incelenmiştir. Sırasıyla; edilgenlik, oldurganlık, ettirgrenlik, dönüşlülük ve işteşlik çatıları ele alınmıştır. Çatılar verilirken de eğer o çatı için birden çok ek kullanılmışsa, ayrı ayrı alt başlıklar oluşturularak listelenmiştir. İKİNCİ BÖLÜM, tezin ağırlıklı kısmını oluşturmaktadır. Gramerlerimizde eksik kalan ya da ihmal edilmiş bulunan“fiillerin çatı kavramı dışındaki doğaları ”na göre sınıflandırılmaları, bu bölümde işlenmiştir. Sınıflandırma denemesi şöyledir: 1. Oluş Bildirenler 2. Etkileniş Bildirenler a) Geçici Olanlar b) Kalıcı Olanlar 3. Etkileyiş (Etkileme) Bildirenler 4. Yapış Bildirenler 5. Durum Bildirenler 6. Tasarlama - İsteme Bildirenler SONUÇ'ta ise yapılan çalışmada varılan sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT THE CLASSIFICATION OF OLD ANATOLIAN TURKISH VERBS Old Anatolian Turkish verbs are classified in this research. At the beginning of the work the problem is set down and then our nowadays garmmars are summarized by making comperiments. In the fisrt part searches are done passive, causative, factitive, reflexive, reciprocal. If it is used more than one suffix, these suffixies are lited as different headings. The most important part of the study is the second part. The verbs which is given less importance are classified, including with their naturel existance. Classification trying is like this: 1) Virtual 2) To be affected 3) Affective 4) Effective 5) Condition 6) Planning / wishes Finnaly, conculutions are summarized.