Boş zaman aktivitelerine ödüllü ve ödülsüz katılım sonucu dopamin düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of dopamine levels as a result of rewarded and unrewarded participation in leisure activities
  1. Tez No: 897603
  2. Yazar: ÖZKAN UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE AKYILDIZ MUNUSTURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören, kontrol ve deney gruplarına ayrılan katılımcılar ile boş zaman aktivitesi olarak aktif video oyunu (AVO) oynamanın ve sonrasında deney gruplarına verilen ödülün kandaki dopamin düzeyini etkileme gücünün incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar körleme yöntemi ile randomize bir şekilde 3 gruba ayrılmış ve 8'er kişilik eşit dağılım ile 24 gönüllü çalışmayı tamamlamıştır. Katılımcılardan AVO öncesinde kan örnekleri alınmış, sonrasında AVO programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna hiçbir ödül verilmeden AVO sonrası kan örnekleri alınmış ve dopamin düzeylerinde meydana gelen değişim incelenmiştir. Deney gruplarına ise AVO sonrasında ödül verilmiş olup sonrasında kan örnekleri alınmış ve ödülün dopamin düzeyine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 1. ödül grubuna faydacı ödül verilirken, 2. ödül grubuna boş zaman aktivite katılımı içeren hedonik bir ödül verilmiştir. Yapılan analizler sonrasında kontrol grubu katılımcılarının son test puanları ön test puanlarına göre artış göstermiş olup anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. 1. ve 2. Ödül grubu katılımcılarında ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Çalışmanın sonucunda boş zaman aktivitesi olarak AVO'nun herhangi bir ödüle ihtiyaç duyulmaksızın bireylerde dopamin düzeyini yükselten bir aktivite olduğu, ödül verildiğinde ise dopamin düzeyinin yükselmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, it was aimed to examine the power of playing active video games (AVG) as a leisure time activity and the reward given to the experimental groups afterwards to affect the dopamine levels in the blood with the participants who were studying at Eskişehir Technical University Faculty of Sports Sciences and divided into control and experimental groups. Participants were randomly divided into 3 groups by blinding method and 24 volunteers completed the study with an equal distribution of 8 people each. Blood samples were taken from the participants before AVG and then AVG program was applied. Blood samples were taken after AVG without any reward to the control group and the change in dopamine levels was examined. The experimental groups were given a reward after AVO, and it was aimed to examine the effect of the reward on dopamine level. While the 1st reward group was given a utilitarian reward, the 2nd reward group was given a hedonic reward that included leisure activity participation. After the analysis, there was an increase in the post-test scores of the control group participants compared to the pre-test scores and a significant difference emerged. In the 1st reward group, there was no significant difference between the pre-test and post-test mean scores. Finally, there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test mean scores in the 2nd reward group. As a result of the study, it was concluded that AVG as a leisure time activity is an activity that increases dopamine levels in individuals without the need for any reward, but dopamine levels do not increase when reward is given.