Enhanced dynamic multi-period portfolio optimization: integrating advanced transaction cost functions
İleri düzey işlem maliyeti fonksiyonlarını entegre eden gelişmiş dinamik çok dönemli portföy optimizasyonu
  1. Tez No: 897611
  2. Yazar: GÜLŞAH BIÇKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, çok dönemli portföy optimizasyonunda genellikle göz ardı edilen işlem maliyetlerinin etkilerini araştırmaktadır. Geleneksel portföy optimizasyonu modelleri, işlem maliyetlerini, örneğin alım-satım farkları, piyasa etki maliyetleri ve komisyon ücretlerini sabit kabul ederek bu maliyetlerin etkisini küçümseme eğilimindedirBu maliyetler zamanla dalgalanabilmektedir. Bu çalışmada, Ocak 2009-Mayıs 2024 arası en likit ETF'lerin günlük verileri kullanılarak işlem maliyet fonksiyonunu en iyi tahmin eden dışsal değişkenler (örneğin VIX, işlem hacmi) belirlenmiştir. Bu değişkenler, işlem maliyeti tahmin doğruluğunu artırmak amacıyla ARIMA-X, SARIMA-X ve GARCH-X gibi ileri düzey tahmin modellerine entegre edilmiştir. Bu modellerin performansları RMSE ve MAE gibi metriklerle karşılaştırılmış ve SARIMA-X modeli en düşük RMSE ve MAE değerlerine ulaşarak en doğru tahminleri sağlamıştır. SARIMA-X modeliyle tahmin edilen işlem maliyeti ise Boyd tarafından gelişitirlen çok dönemli portföy optimizasyonuna entegre edilmiştir [4]. Çalışmanın bulguları, zamanla değişen bu faktörlerin işlem maliyetlerinin doğru bir şekilde tahmin edilmesinde kritik bir rol oynadığını ve bu maliyetlerin optimizasyona dahil edilmesinin, çok dönemli portföy optimizasyonunun performansını anlamlı derecede artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of transaction costs, often overlooked in multi-period portfolio optimization. Traditional portfolio optimization models tend to underestimate the influence of transaction costs such as bid-ask spreads, market impact costs, and commission fees by assuming these costs to be constant. However, these costs, which can vary over time, were analyzed using daily data from the most liquid ETFs between January 2009 and May 2024 to identify the exogenous variables (e.g. VIX, trading volume) that best predict transaction cost function. These variables were integrated into advanced forecasting models, including ARIMA-X, SARIMA-X, and GARCH-X, to improve transaction cost forecasting accuracy. The performance of these models was compared using metrics such as RMSE and MAE, with the SARIMA-X model achieving the lowest RMSE and MAE values, indicating the most accurate predictions. The transaction costs predicted by the SARIMA-X model were then integrated into the multi-period portfolio optimization framework developed by Boyd [4]. The findings of this study indicate that accurately forecasting these time-varying factors plays an important role in modeling transaction costs and that incorporating these costs into the optimization process enhances multi-period portfolio performance.