Doğal epidemi koşullarında kökboğazı çürüklük hastalığınakarşı fungisit uygulamalarının ekmeklik buğday (Triticum aestivumL.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerine etkilerininincelenmesi
Investigation of the effects of fungicide applications againstrood rot disease on the yield and quality characteristics ofbread wheat (Triticum aestivum L.) cultivars under natural epidemic conditions
  1. Tez No: 897610
  2. Yazar: LEVENT BAŞAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BİLGİN, DOÇ. DR. NAGEHAN DESEN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, doğal epidemi koşullarında kök boğazı hastalılarına karşı 3 farklı fungisit ile oluşturulan 7 kombinasyonlu uygulama programı uygulaması ve 4 ekmeklik buğday çeşidi (Hamza, Axum, Flamura 85 ve Maden) ile tane verimi ve kalitesindeki değişimlerin belirlenmesi amacıyla 2022-2023 yetiştirme yılında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre (çeşit ana parsel ve fungisit alt parsel) 3 tekrarlamalı olarak Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri uygulama ve deneme alanında yürütülmüştür. Varyans analiz tüm özellikler için çeşitler arasında önemli istatistiki farklılıkların bulunduğunu, fungisit uygulamalarının ise hektolitre ağırlığı, glüten indeksi ve Zeleny sedimentasyon değeri dışındaki diğer özellikler üzerine etkilerinin önemli olduğunu ve başakta tane ağırlığı, hasat indeksi, gluten indeksi ve Zeleny sedimentasyon değeri dışında diğer tüm özellikler için çeşitlere göre fungisit uygulamalarının farklı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Kök ve kök boğazı hastalıklarına karşı kardeşlenme ve sapa kalkma dönemleri olmak üzere, Ecolia-KS ve Magan-KS şeklindeki fungisit uygulamalarının çeşit hassasiyetlerine göre önemli derecede hastalık oran ve şiddetinin azaltılmasına, verim ve kalite unsurlarında artışlara neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Agriculture, Tekirdağ Namık Kemal University, Faculty of Agriculture, Field Crops application and trial area in the 2022-2023 growing year in order to determine the changes in grain yield and grain quality of 4 bread wheat varieties (Hamza, Axum, Flamura 85 and Maden) and 7 combination application programmes with 3 different fungicides against root collar diseases under natural epidemic conditions, with 3 replications according to the split plots experiment design (variety main plot and fungicide sub-plot). Variance analysis showed that there were significant statistical differences among varieties for all traits, the effects of fungicide treatments on all traits except hectolitre weight, gluten index and Zeleny sedimentation value were significant and fungicide treatments had different effects on all traits except grain weight per spike, harvest index, gluten index and Zeleny sedimentation value. It was determined that fungicide applications of Ecolia-KS and Magan-KS against root and root collar diseases at tillering and emergence periods caused significant reduction in disease rate and severity and increases in yield and quality factors according to variety sensitivity.