İstanbul'da farklı amaçlarla yeniden işlevlendirilen hamamların incelenmesi
Examination of refunctioned hammams with different purposes in Istanbul
  1. Tez No: 897650
  2. Yazar: AÇELYA ÖZDİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KUTGÜN EYÜPGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Mimari, kültürel ve sosyal değeri olan tarihi yapılar, yapıldıkları dönemin ihtiyaçlarına cevap veren ancak yaşam biçimi ve konfor anlayışının değişmesi sonucunda kullanıcıların gereksinimlerine karşılık veremeyen ve işlevlerini kaybedebilen yapılardır. Bu yapılar arasında olan tarihi hamamların günümüzde kullanımları azalmış ve çoğu özgün işlevini kaybetmiştir. Bu yapıların korunmaları, yeniden işlev kazandırılarak günün koşullarına uygun şekilde kullanılmaları ve yaşatılmaları gerekmektedir. Bu tezde, kültür varlığı yapılar yeniden işlevlendirilirken izlenmesi gereken yollar aktarılmış, bu sürecin örnekler üzerinden incelenmesi amacıyla İstanbul'da bulunan, beş tarihi hamam seçilmiştir. Yeni işlevlerle kullanımı devam eden bu hamamlardan II.Bayezid Hamamı'nın müze ve sergi mekânı olarak, Çinili Hamam'ın önce geçici sergi mekânı sonra ise hamam, müze ve etkinlik mekânı olarak, Kutb İbrahim Efendi Hamamı'nın kilise olarak, Küçük Mustafa Paşa Hamamı'nın çok amaçlı etkinlik mekânı olarak, Selimiye Hamamı'nın, kütüphane, kafe, restoran ve sergi mekânı olarak yeniden kullanımları incelenmiştir. Yapılan çalışmada, koruma ve yeniden işlevlendirme kavramı, yıkanma kültürü ve hamam yapıları, seçilen hamamların konumu, tarihi, mimari özellikleri ve yeniden işlevlendirme süreçleri aktarılmış, bu hamamların işlev dönüşümleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical buildings with architectural, cultural, and social value are structures that met the needs of the period in which they were built but due to changes in lifestyle and comfort preferences, they cannot meet the needs of users and can lose their functionality. The historical baths among these structures have decreased in use today and most of them have lost their original functions. These structures need to be protected, re-functioned, used according to current conditions, and kept alive. In this thesis, the ways to be followed when refunctioning cultural heritage buildings are explained, and five historical baths in Istanbul are selected to examine this process through examples. Among the baths that continue to be used with new functions, II. Bayezid Hammam as a museum and exhibition space; Cinili Hammam initially as a temporary exhibition space and later as a bath, museum and event space; Kutb Ibrahim Efendi Hammam as a church; Kucuk Mustafa Pasha Hammam as a multipurpose event space; and Selimiye Hammam as a library, café, restaurant, and exhibition space have been reevaluated in terms of their reuse. In the study, the concepts of conservation and adaptive reuse, bathing culture and bath structures, the location, history, architectural features, and adaptive reuse processes of the selected baths were explained, and the functional transformations of these baths were evaluated.