Psikolojik dayanıklılık ve kültürleşme stresi ile üniversite uyumu arasındaki ilişki: Türkiye ve İsrail'de eğitim alan Filistinli öğrenciler
The relationship between psychological resilience, acculturation stress, and university adaptation: Palestinian students studying in Turkey and Israel
- Tez No: 897665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK EMRE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, Türkiye ve İsrail'deki üniversitelerde eğitim gören Filistinli öğrencilerin adaptasyon süreçlerini detaylı bir şekilde incelenmekte ve psikolojik dayanıklılık ile kültürleşme stresinin öğrencilerin üniversite yaşamına entegrasyonları üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Araştırma, her iki ülkede farklı kültür ve eğitim bağlamlarında bu öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları derinlemesine anlamak amacıyla karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Araştırmada, Connor-Davidson Dayanıklılık Ölçeği (CD-RISC), Sosyal Tutumsal, Ailesel ve Çevresel Kültürleşme Stres Ölçeği (SAFE) ve Üniversiteye Uyum Anketi (SACQ) kullanılarak toplanan nicel verileri içermekte olup, Türkiye ve İsrail'de eğitim gören toplam 193 Filistinli öğrenci katılımcı olarak yer almıştır. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'deki öğrencilerin akademik ve kurumsal bağlanma süreçlerine daha rahat uyum sağladığını, İsrail'dekilerin ise karmaşık sosyo-politik koşullar ve kültürel farklılıklar nedeniyle daha büyük zorluklarla ve yüksek kültürleşme stresiyle karşılaştığını ortaya koymaktadır. Buna karşın, İsrail'deki öğrenciler kişisel-duygusal uyum açısından daha başarılı bulunmuştur. Bu bulgular, eğitim kurumlarının uluslararası öğrencilerin başarılı entegrasyonunu desteklemekteki hayati rolünü vurgulamakta, psikolojik dayanıklılığı artıracak destekleyici tedbirler ve kültürel hassasiyeti yüksek ortamlar oluşturarak çeşitli uluslararası azınlık öğrencilerinin eğitim ve sosyal deneyimlerini iyileştirme gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a detailed analysis of the adaptation processes of Palestinian students studying at universities in Turkey and Israel, focusing on the impacts of psychological resilience and acculturation stress on their integration into university life. The research offers a comparative analysis to deeply understand the challenges these students face in different cultural and educational contexts in both countries. The study incorporates quantitative data collected using the Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC), the Social Attitudes, Family and Environment Scale (SAFE), and the Student Adaptation to College Questionnaire (SACQ), with a total of 193 Palestinian students participating from Turkey and Israel. The results reveal that students in Turkey experienced smoother academic and institutional integration processes, while those in Israel faced greater challenges and higher acculturation stress due to complex socio-political conditions and cultural differences. However, it is noted that students in Israel displayed higher levels of personal and emotional adjustment. These findings highlight the critical role of educational institutions in supporting the successful integration of international students, pointing to the need for supportive measures to enhance psychological resilience and the creation of culturally sensitive environments to improve the educational and social experiences of minority students in various international contexts.