Numerical and experimental investigation of high speed hydrostatic journal bearings for small gas turbines
Küçük gaz türbinleri için yüksek hızlı hidrostatik rulmanların nümerik ve deneysel incelemesi
- Tez No: 897671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN ACARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, hibrit mil rulmanlarının (hidrostatik ve hidrodinamik özelliklerin birleşimi) turbomakine uygulamalarında önemi önemli ölçüde artmıştır. Bu, yüksek şaft hızları, ağır yük taşıma kapasitesi ve geniş bir sıcaklık aralığında çalışma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Hidrostatik rulmanlar, sürtünme yüzeylerini ayırmak için basınçlı sıvı kullanırken, hidrodinamik rulmanlar, ayrımı sağlamak için gövde hareketine ve geometrisine dayanır. Hibrit rulmanlar ise her iki türün avantajlarını birleştirerek performansı artırır. Bu çalışmada, kendinden desteklenen yapıları vurgulayan ve katmanlı üretim teknikleri kullanılarak üretilmiş bir hibrit rulman üzerinde durulmuştur. Amaç, önemli derecede radyal ve eksenel yükleri taşıyabilen bir hidrostatik/hidrodinamik rulmanı araştırmak ve tasarlanan rulmanın performansını HAD simülasyonları kullanarak sayısal olarak analiz etmektir. Sabit durumlu 3D HAD simülasyonları, yatağın performansını değerlendirmek için gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bir Deney Tasarımı (DOE) çalışması yapılmış ve ardından performans parametrelerini tahmin eden bir meta-model oluşturmak için doğrusal olmayan regresyon kullanılmıştır; sonuçlar iyi bir tahmin doğruluğunu göstermektedir. Deneysel bileşen için, bir silindirik rotor ile 300 mikron nominal boşlukta çeşitli dönüş hızlarında ve iki farklı viskozitede yapılan deneylerle bir journal hidrodinamik rulman test donanımı montajlanmıştır. Hem sayısal hem de deneysel çalışmalardan elde edilen bulgular, hibrit rulmanların turbomakine uygulamalarındaki performans ve uygulanabilirliği hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the significance of hybrid journal bearings (combining hydrostatic and hydrodynamic features) has substantially increased in turbomachinery applications. This is due to their capacity for high shaft speeds, heavy load-bearing, and operation across a broad temperature range. Unlike hydrostatic bearings, which use pressurized fluid to separate sliding surfaces, and hydrodynamic bearings, which rely on relative motion and geometry for separation, hybrid bearings leverage the advantages of both types to enhance performance. This study concentrates on the development and analysis of a hybrid bearing manufactured using additive manufacturing techniques, emphasizing self-supported structures. The objective is to investigate a hydrostatic/hydrodynamic bearing capable of handling substantial radial and axial loads and to conduct a numerical analysis of the designed bearing using CFD simulations. Steady-state 3D CFD simulations were conducted to evaluate the bearing's performance. Additionally, a Design of Experiments (DOE) study was conducted, followed by nonlinear regression to create a meta-model predicting the bearing's performance parameters, with results indicating good predictive accuracy. For the experimental component, a journal hydrodynamic bearing test rig was assembled. Experiments were carried out using a cylindrical rotor with a nominal clearance of 300 microns, at various rotational speeds and with two different viscosities. The findings from both numerical and experimental studies provide valuable insights into the performance and feasibility of hybrid bearings in turbomachinery.