Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi halk inanışları (Kars-Ardahan-Artvin)
Northeastern Anatolian folk beliefs (Kars-Ardahan-Artvin)
  1. Tez No: 897679
  2. Yazar: ELVAN SALTAŞ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALTINKAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde Halk İnançları adlı çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Kars, Ardahan ve Artvin illerinin sırasıyla tarihi durumu, coğrafi konumu, nüfusu, ekonomik durumu ve etnik yapısı başlıkları altında ele alınmıştır. İkinci bölümde ise; halk inanışları, halk inanışlarının özellikleri ve halk inanışları üzerine Türkiye'de yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünün de insan hayatında törenler ve inançlar başlığı altında araştırma sahasında derlenen bilgiler ele alınmıştır. Alt başlık olarak hayatın geçiş dönemleri (doğum, düğün, ölüm) şeklinde ele alınarak incelenmiştir. Aynı bölüm içinde bölgede derlenen kültlerle ilgili inanışlar ele alınmıştır. Ateş, su, dağ, ağaç, toprak ve taş kültleri ile ilgili inanışların bölgede etkisi ve günlük hayatta nasıl varlığını, koruduğu incelenmiştir. Aynı bölüm içinde gökyüzü ve gök cisimleriyle ilgili inanışlara, doğa olaylarıyla ilgili inanışlara, insan bedeniyle ve insan davranışlarıyla ilgili inanışlara, hayvanlarla, nesnelerle, yiyecek ve içeceklerle, sayılarla, haftanın günleriyle, renklerle, olağanüstü yerlerle, olağanüstü varlıklarla ve halk hekimliği ile ilgili inançlarına yer verilmiştir. Eski Türk inançlarının günümüzde Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde şekil değiştirerek varlığını koruduğu halk arasında hala uygulanmaya devam edildiği görülmektedir. Bölgede tespit edilen halk inanışlarının eski Türk halk inançlarının kalıntıları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled Northeastern Anatolian Folk Beliefs consists of three chapters. The first part is discussed under the headings of the history, geographical location, population, economic situation and ethnic structure of the provinces of Kars, Ardahan and Artvin, respectively. In the second part; It was examined in the form of folk beliefs, characteristics of folk beliefs and studies conducted in Turkey on folk beliefs. In the third part of the thesis; The information compiled in the research field was discussed under the title of Ceremonies and Beliefs in Human Life. It was examined under the subheading of transition periods of life (birth, wedding, death). In the same section, beliefs about cults compiled in the region are discussed. The influence of beliefs about fire, water, mountain, tree, soil and stone cults in the region and how they preserved their existence in daily life were examined. In the same section, beliefs about the sky and celestial bodies, beliefs about natural events, beliefs about the human body and human behavior, beliefs about animals, objects, food and drinks, numbers, days of the week, colors and extraordinary places, extraordinary beings and folk medicine. place is given. It is seen that the beliefs of the ancient Turks are still being practiced among the people in the Northeastern Anatolia region, where they have changed shape and preserved their existence