Voleybolcuların antropometrik ve biomotorik değerlerinin dikey sıçramaya etkisi
The Effect of antropometric and biomotoric values to vertucal jumping for the players of volleyball
  1. Tez No: 89774
  2. Yazar: MURAT FURUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada 16-17-18 yaş gruplarındaki erkek voleybolcuların biomotor ve antropometrik yapı verileri ile bunların sıçramaya etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda Sakarya, Balıkesir, Kocaeli ve Bartın illerindeki kulüplerde illerinde yaş gruplarında şampiyon olmuş değişik yaşlardaki 50 erkek voleybolcu üzerinde araştırma yapılmıştır. Çalışmamız iki aşamalı organize edilmiş ve yürütülmüştür. Birinci aşamada deri altı yağ, çevre, çap, uzunluk ölçümleri alınmış ve incelenmiştir. İkinci aşamada ise biomotorik özelliklerden dikey sıçrama, mekik, sınav, durarak uzun atlama, 20 m. ve 100 m. sürat koşulan ile 12 dk. koşu testleri uygulanmıştır. Deneklerden alman ölçümler sonucunda şu değerlere ulaşılmıştır. 16 yaş grubunda, ağırlık, 61.89±11.97kg, boy 178.31±5.96 cm, spor yaşı 3.97±0.90, skinfold ölçümleri; karın 14.00±8.75mm, femoris 13.56±6.09mm, biceps 4.94±1.88mm, triceps 7.42±2.91mm, suprailiac 18.32±10.76mm, subscapula 7.71±2.74mm, göğüs 6.86±2.68mm, baldır 12.18±5.59mm, genişlik ölçümleri: göğüs çap 287.52±23.72mm, göğüs derinliği 206.57±23.88mm, kalça genişliği 328.47±24.36mm, omuz genişliği 417.94±3 1.78mm, çevre ölçümleri; omuz çevresi 103.47±7.69cm, göğüs çevresi 82.78±7.13cm, göğüs (ins) 88.47±7.65cm, karın çevresi 71.44±8.19cm, kalça çevresi 95.15±7.19cm, uyluk çevresi 50.84±5.62cm, pazu çevresi (ext) 24.02±2.07cm, pazu çevresi (flex) 27.44±2.30cm, uzunluk ölçümleri; oturma boyu 89.89±4.45cm, kulaç uzunluğu 178.10±9.23cm, omuz dirsek uzunluğu34.44±2.75cm, ön kol uzunluğu 26.00±1.84cm, tüm bacak uzunluğu 92.57±3.66cm, biomotorik ölçümler: 20m sürat 2.99±2.75sn, 100m sürat 14.54±0.48sn, durarak uzun atlama 2. 11±0. 15m, dikey sıçrama 54.26±6.39cm, mekik 25.52±0.96, sınav 27.36±2.08, 12 dk koşu 2451.84±48.70m. 17 yaş grubu, ağırlık 65.80±6.79kg, boy 179.53±5.57cm, spor yaşı 3.53±1.49, skinfold ölçümleri; kann 11.93±4.19mm, femoris 13.14±3.29mm, biceps 4.76±0.91mm, triceps VI8.25±1.73mm, suprailiac 15.76±6.63mm, subscapula 8.77±1.56mm, göğüs 6.13±1.73mm, baldır 14.56±3.39mm, genişlik ölçümleri; göğüs çapı 298.33±23.96mm, göğüs derinliği 216.93±34.95mm, kalça genişliği 328.26±13.80mm, omuz genişliği 431.53±29.65mm, çevre ölçümleri; omuz çevresi 106.23±4.82cm, göğüs çevresi 84.10±5.48cm, göğüs çevresi (ins) 90.80±4.73cm, karın çevresi 72.76±6.14cm, kalça çevresi 96.80±4.53cm, uyluk çevresi 51.66±2.88 cm, pazu çevresi (ext) 24.53±1.66cm, pazu (flex) 28.10±1.29cm, uzunluk ölçümleri; oturma boyu 93.06±5.29cm, kulaç uzunluğu 178.13±8.23cm, omuz dirsek 34.66±2.55cm, ön kol 27.10±1.87cm, tüm bacak 92.00±2.92cm, biomotorik ölçümler; 20m sürat 3.03±0.13sn, 100m sürat 14.61±0.49sn, durarak uzun atlama 2.18±0.12m, dikey sıçrama 56.06±5.45cm, mekik 25.20±0.94, şmav 27.60± 2.19, 12 dk koşu 2564.46±61.88m. 18 yaş grubu, ağırlık 70.43±5.08kg, boy 187. 12±6. 19cm, spor yaşı 3.78±1.44, skinfold ölçümleri; karın 10.02±2.51mm, femoris 11.40±3.63mm, biceps 4.22±1.00mm, triceps 7.48±2.10mm, suprailiac 11.71±2.50mm, subscapula 8.60±1.29mm, göğüs 5.68±0.94mm, baldır 11.38±3.48mm, genişlik ölçümleri; göğüs çap 320.50±15.67mm, göğüs derinliği 258.43±55.99mm, kalça genişliği 335.37±12.89mm, omuz genişliği 448.93±15.37mm, çevre ölçümleri; omuz 108.81±5.86cm, göğüs 85.12±3.64 cm, göğüs (ins) 92.68±3.87cm, kalça 74.00±3.66cm, uyluk 52.75±1.61cm, pazu (ext) 26.15±1.80cm, pazu (flex) 30.37±1.50cm, uzunluk ölçümleri; oturma boyu 96.25±2.15cm, kulaç 189.81±6.82cm, omuz dirsek 37.15±2.52cm, ön kol 29.84±1.58cm, tüm bacak 96ç68±4.49cm, biomotorik özellikler; 20m sürat 2.83±0.02sn, 100m sürat 13.96±0.97sn, durarak uzun atlama 2.34±0.1 Om, dikey sıçrama 61.10±4.03cm, mekik 28ç68±1.81, şınav29.12±1.50, 12 dk koşu 2656.50±45.81m. Sonuç olarak yaş artıkça biomotor özelliklerin değerleri de arttığı görülmüştür. Özellikle 16 ile 18 yaş grubunda biomotor ve antropometrik özelliklerle sıçrama arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. 16 ve 17 yaş grubunda biomotorik ve antropometrik özellikler arasında pek fark görülmezken iki yaş grubu ile 18 yaş grubu arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. Sonuçlarımız ile diğer araştırmacıların yapmış olukları benzer çalışmaların sonuçlan arasında paralellik göstermektedir. VIIÖneri olarak voleybolcuların seçiminde antropometrik özelliklerden uzunluk, çevre ve genişlik ölçümleri dikkate alınmalıdır. Biomotorik özelliklerden antrenman sürecinde özellikle hazırlık döneminde kuvvet ve sürate önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. vnı TE£ îSKSUCÛĞRETİRS KDSÜİA
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the biomotor and antropometric structural data of male volleyball players whose ages are between 16 and 18 and the affect of biomotor and antropometric structure on jumping are studied. In our study, we investigated 50 male volleyball players who are between 16 and 18 ages and who have won championships in their age groups in Sakarya3ahkesir,Kocaeli and Bartın. Our study has been designed in two steps.In the first step;skinfold,perimeter,radius and length measurements are taken from the players and these measurements are investigated.In the second step,the biometric features are measured. The and of the experiments. I have taken this result. 16 age sundown, weight, 61. 89±1 1.97kg, height 178.3 1±5.96 cm, sporth age 3.97±0.90, skinfold size: abdomen 14.00±8.75mm, femoris 13.56±6.09mm, biceps 4.94±1.88mm, triceps 7.42±2.91mm, suprailiac 18.32±1 0.76mm, subscapula 7.71±2.74mm, dreast 6.86±2.68mm, shank 12.18±5.59mm, wideness size; dreast size 287.52±23.72mm, dreast detth 206.57±23.88mm, hip size 328.47±24.36mm, shoulder size 417.94±31.78mm, surroundings; shoulder size 103.47±7.69cm, dreast size 82.78±7.13cm, dreast (ins) 88.47±7.65cm, abdomen size 71.44±8.19cm, hip size 95.15±7.19cm, thigh size 50.84±5.62cm, upper arm (ext) 24.02±2.07cm, upper arm (flex) 27.44±2.30cm, legth size; sitting size 89.89±4.45cm, swimming stroke 178.10±9.23cm, sholder-elbow length 34.44±2.75cm, front of length 26.00±1.84cm, leg size 92.57±3.66cm, biomotorik size; 20m speed 2.99±2.75sn, 100m speed 14.54±0.48sn, to stop long jump 2.11±0.15m, vertigal jump 54.26±6.39cm, shuttle 25.52±0.96, şmav 27.36±2.08, 12 dk running 2451.84±48.70m. 17 age sundown, weight 65.80±6.79kg, height 179.53±5.57cm, sporth age 3.53±1.49, skinfold size ; abdomen 11.93±4.19mm, femoris 13.14±3.29mm, biceps 4.76±0.91mm, triceps 8.25±1.73mm, suprailiac 15.76±6.63mm, subscapula 8.77±1.56mm, dreast EX6.13±1.73mm, shank 14.56±3.39mm. wideness size: dreast size 298.33±23.96mm, dreast detth 216.93±34.95mm, hip size 3 28. 26± 13. 80mm, shoulder size 43 1,53±29.65mm. surroundings; shoulder size 106.23±4.82cm, dreast size 84.10±5.48cm, dreast size (ins) 90.80±4.73cm, abdomen size 72.76±6.14cm, hip size 96.80±4.53cm, thigh size 51.66±2.88 cm, upper arm (ext) 24.53±1.66cm, upper arm (flex) 28.10±1.29cm. legth size; sitting size 93.06±5.29cm, swimming stroke 178.13±8.23cm, sholder-elbow length 34.66±2.55cm, front of length 27.10±1.87cm, leg size 92.00±2.92cm, biomotorik size: 20m speed 3.03±0.13sn, 100m speed 14.61±0.49sn, to stop long jump 2.18±0.12m,, vertigal jump 56.06±5.45cm, shuttle 25.20±0.94, sınav 27.60± 2.19, 12 dk running 2564.46±61.88m. 18 age sundown, weight 70.43±5.08kg, height 187.12±6.19cm, sporth age 3.78±1.44, skinfold size : abdomen 10.02±2.51mm, femoris 11.40±3.63mm, biceps 4.22±1.00mm, triceps 7.48±2.10mm, suprailiac 11.71±2.50mm, subscapula 8.60±1.29mm, dreast 5.68±0.94mm, shank 11.38±3.48mm, wideness size; dreast size 320.50±15.67mm, dreast detth 258.43±55.99mm, hip size 335.37±12.89mm, shoulder size 448.93±1 5.37mm, surroundings: shoulder size 108.81±5.86cm, dreast size 85.12±3.64 cm, dreast size (ins) 92.68±3.87cm, hip size 74.00±3.66cm, thigh size 52.75±1.61cm, upper arm (ext) 26.15±1.80cm, upper arm (flex) 30.37±1.50cm, legth size; sitting size 96.25±2.15cm, swimming stroke 189.81±6.82cm, sholder-elbow length 37.15±2.52cm, front of length 29.84±1.58cm, leg size 96c68±4.49cm, biomotorik size; 20m speed 2.83±0.02sn, 100m speed 13.96±0.97sn, to stop long jump 2.34±0.10m, vertigal jump 61.10±4.03cm, shuttle 28,68±1.81, sınav 29.12±1.50, 12 dk running 2656.50±45.81m. In conclusion it is seen that as the players get older between 16 and 18 ages,their biomotor features increase.Moreover,it is found that there is a positive correlation between jumping and biomotor and antropometric features. This conclusion supports the former studies on this area.