Batı Afrika'daki terör haberlerinin sunumu: Le monde ve the New York Times örneği
Presenting news about terrorism in West Africa: The case of Le Monde and the New York Times
- Tez No: 897849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA LİVBERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Batı Afrika'da son yıllarda artan terör saldırıları, Batılı gazetecilere terör haberlerini aktarma konusunda kritik bir sorumluluk yüklemektedir. Terör haberleri, kamuoyunun şekillendirilmesinde çok önemli olan tarafsızlık ve profesyonellik gerektirmektedir. Bu araştırma, yalnızca medya ve terörizm arasındaki bağlantılara odaklanmak yerine, Batı Afrika'daki terör haberlerinin Batı basınında nasıl sunulduğunu deşifre etmek için Le Monde ve The New York Times gazetelerinde yayımlanan röportajlar ve son dakika haberleri örneklem olarak seçilmiştir. Eleştirel söylem analizi yöntemi ile ilgili haberleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, bu iki Batılı gazetenin Batı Afrika'daki terör haberlerini sunarken temel gazetecilik standartlarını uyguladıkları ortaya çıkmıştır. Ancak Fransa ile Batı Afrika arasındaki tarihsel ilişki, Amerika ile Batı Afrika arasındaki tarihsel ilişkiden farklıdır. Bu doğrultuda Amerika medyasına kıyasla, Fransa medyası terör haberleri sunarken Fransa'nın Batı Afrika'daki jeopolitik etkisini vurgulayan hikâyelere daha fazla odaklanma eğilimindedir. Böyle bir durum, terörizmle ilgili makalelerin çoğunda taraflılık olduğu anlamına gelmekte ve kamuoyu üzerinde kötü bir etki yaratma riski taşımaktadır. Mevcut çalışma, Batı Afrika'daki terörizmin medyada dengeli bir şekilde yer alması uygulamasının gelişimini sağlamaya katkıda bulunmaktadır. Sansasyonel olmayan daha iyi bir gazetecilik uygulaması, birçok klişeye maruz kalan Batı Afrika'nın uluslararası algısının düzelmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The rise in terrorist attacks in West Africa in recent years has placed a critical responsibility on Western journalists to cover terrorism news. Terrorism reporting requires objectivity and professionalism, which are crucial in shaping public opinion. Rather than focusing only on the links between media and terrorism, this study uses feature story news and breaking news published in Le Monde and The New York Times as a sample to explore how terrorism news in West Africa is presented in the Western press. The related news were analyzed using the critical discourse analysis method. The study revealed that these two Western newspapers followed fundamental journalistic standards in their coverage of terrorism in West Africa. However, the historical relationship between France and West Africa is different from the historical relationship between America and West Africa. Accordingly, compared to the American media, the French media tends to focus more on stories that emphasize France's geopolitical influence in West Africa when reporting on terrorism. Such a situation implies that most articles on terrorism are biased and could risk having a bad impact on public opinion. The present study contributes to improving the practice of balanced media coverage of terrorism in West Africa. Better journalistic practice without sensationalism will help improve the international perception of West Africa, which is subject to many stereotypes.