Romantik dönem keman eserlerinin müzik öğretmenliği lisans programlarında kullanılabilirlik durumuna ilişkin öğretim elemanı görüşleri
The usability of romantic period violin works in undergraduate music education programs: Faculty members' perspectives
  1. Tez No: 897894
  2. Yazar: KUTAYHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenliği lisans programında keman eğitimi alan öğrencilerin Romantik Dönem keman eserlerinin kullanılabilirliği hakkındaki öğretim elemanı görüşlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma modeliyle yürütülen çalışma, öğretim elemanlarıyla yapılan görüşmelerin içerik analizi yoluyla sonuçlandırılmıştır. Sonuçlar, öğretim elemanlarının genel olarak romantik dönem eserlerini keman eğitiminde kullanılabilir bulduklarını göstermektedir. Bu eserlerin öğrencilere teknik ve duygusal zenginlik sağladığı, ancak daha ileri düzeydeki öğrencilere yönelik olduğu vurgulanmıştır. Öğretim elemanları, romantik dönem eserlerinin öğrencilere çeşitli teknik beceriler kazandırdığını ve müzikal ifade yeteneklerini geliştirdiğini belirtmişlerdir. Eser seçiminde öğrenci seviyeleri ve program gereksinimlerinin dikkate alınması önemlidir. Hazırlayıcı etütlerin, öğrencilere Romantik Dönem eserlerine geçişte yardımcı olduğu ve çeşitli teknik becerilerin gelişimine katkı sağladığı belirtilmiştir. Bu çalışma, keman eğitiminde romantik dönem eserlerinin kullanılabilirliğini artırmak için öğrenci seviyelerine uygun eser seçimi, etkili hazırlayıcı etütlerin kullanımı ve öğrenci konserlerinde bu eserlere yer verilmesi gibi önerilere odaklanmaktadır. Elde edilen bulgular, keman eğitimi alanındaki paydaşlara pratik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate faculty members' perspectives on the usability of Romantic period violin works for students in the music education undergraduate program. The study, conducted using a qualitative research model, involved content analysis of interviews with faculty members. The results indicate that faculty members generally find Romantic period works usable in violin education. It is emphasized that these works provide technical and emotional richness to students, but they are more suitable for advanced students. Faculty members noted that Romantic period works help students acquire various technical skills and enhance their musical expression abilities. It is important to consider student levels and program requirements when selecting works. Preparatory studies are reported to assist students in transitioning to Romantic period works and contribute to the development of various technical skills. This study focuses on recommendations to enhance the usability of Romantic period works in violin education, including selecting works appropriate to student levels, utilizing effective preparatory studies, and incorporating these works into student concerts. The findings provide practical information for stakeholders in violin education.