Türk eğitim tarihinde mesleki ve teknik eğitimin yapılanması
Structuring of vocational and technical education in the history of Turkish education
- Tez No: 897964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnsanların tarihsel deneyimlerinden ilham alarak yapmış oldukları keşifler, araç ve gereçler toplumların gelişimine büyük katkı sağlamış ve yaşam standartlarını yükseltmiştir. Yapılan her yeni keşif, toplumların yapısını değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Eğitim ise bu değişimleri yaşamış ve toplumların ihtiyaçlarına uygun olarak sürekli şekillenmiştir. Bu değişim ve dönüşümlerin günümüze en yakın olanı ve çokça tartışılanı sanayi devrimi olmuştur. Bunun sebebi ise sanayi devriminin, teknolojik gelişmelerin ekonomik ve toplumsal yapıları derinden etkileyerek modern dünyanın temellerini atmış olmasıdır. Özellikle mesleki ve teknik eğitim, bu süreçte önemli bir rol oynamış ve toplumların gelişip ilerlemesine katkı sağlamıştır. Mesleki teknik eğitim programları, bireylere hem mesleki beceriler kazandırırken hem de toplumsal alanda faydalı olmalarını sağlamıştır. Bu tez çalışması, Türk eğitim tarihinde mesleki teknik eğitimin gelişimini detaylı bir şekilde ele almaktadır. İslam öncesi Türk kavimlerinden Selçuklulara, Osmanlı İmparatorluğu'na ve Cumhuriyet dönemine kadar olan süreç incelenmiş ve mesleki teknik eğitimin gelişim süreçleri açıklanmıştır. Günümüzde ise mesleki ve teknik eğitim daha da önem kazanmıştır. Ancak, bu alanda hala bazı eksikler ve sorunlar bulunmaktadır. Bu eksiklerin giderilmesi ve alanda uzmanlaşmanın sağlanması için ise mesleki teknik eğitimin eksikleri ve sorunlarının anlaşılması gerekmektedir. Mesleki teknik eğitimin sorunlarını, eksikliklerinin anlaşılması, yeni ve geçerli önerilerin getirilebilmesi, için Türk eğitim tarihindeki gelişiminin bilinmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, Türk eğitim tarihinde mesleki teknik eğitimin öneminin anlaşılmasını ve bu alanda yapılan çalışmaların başarısının artırılmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The discoveries, tools and equipment made by people inspired by their historical experiences have contributed greatly to the development of societies and raised their living standards. Each new discovery has changed and transformed the structure of societies. Education, on the other hand, has experienced these changes and has constantly been shaped in accordance with the needs of societies. The most recent and widely discussed of these changes and transformations has been the industrial revolution. The reason for this is that the industrial revolution and technological developments deeply affected the economic and social structures and laid the foundations of the modern world. Vocational and technical education, in particular, played an important role in this process and contributed to the development and progress of societies. Vocational technical education programs have enabled individuals to gain professional skills while also being useful in the social arena. This thesis examines the development of vocational technical education in the history of Turkish education in detail. The period from pre-Islamic Turkish tribes to the Seljuks, the Ottoman Empire and the Republic period was examined and the development processes of vocational technical education were explained. Nowadays, vocational and technical education has become even more important. However, there are still some deficiencies and problems in this field. In order to eliminate these deficiencies and ensure specialization in the field, it is necessary to understand the deficiencies and problems of vocational technical education. In order to understand the problems and deficiencies of vocational technical education and to make new and valid suggestions, it is necessary to know its development in the history of Turkish education. The aim of this thesis is to understand the importance of vocational technical education in the history of Turkish education and to contribute to increasing the success of studies in this field.