2018-2022 Türk spor politikalarının stratejik plan ve sunulan faaliyet raporları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish sport policies for 2018-2022 within the framework of strategic plan and activity reports presented
- Tez No: 898082
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, 2018-2022 yılları arası Türk spor politikalarının stratejik plan ve sunulan faaliyet raporları çerçevesinde değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, nitel araştırma tekniklerinden geçmişe dönük doküman analizi yöntemi ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında araştırma konusu ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığının (2018-2022) Stratejik Planı ile bu yıllarda sunmuş oldukları faaliyet raporlarındaki 1924 satır doküman incelenerek, 240 satır veri çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler ilgili kurumun web sayfasından izin alınarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda; 2018-2022 Stratejik Planında yer alan amaç 1'in yayınlanan yıllık faaliyet raporları ile uyumlu olduğu, amaç 2, 3 ve 4 ile yayınlanan faaliyet raporları arasında farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir. Bazı hedef göstergelerin stratejik amaç performansın altında kaldığı tespit edilmiştir. Stratejik plandaki amaç 1'in göstergeleri incelendiğinde gençlik merkezlerinin sayısın ve faaliyetlerinin arttığı görülmüştür. Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen uluslararası faaliyetlerde ise covid 19 döneminden dolayı azalmalar yaşanmıştır. Stratejik plan amaç 2, 3 ve 4'e göre yayınlanan faaliyet raporlarındaki performans göstergelerine göre; desteklenen proje sayısı ve bu projelerden yararlanan kişi sayısında artışlar tespit edilmiştir. Yurtların yatak kapasiteleri artmış, milli bayramlar ile kültür sanat etkinliklerine ilişkin ana faaliyet sayılarında artışlar olmuştur. Eğitim faaliyetleri kapsamında ise gerçekleştirilen eğitim, katılan genç ve gençlik çalışanı sayısında yıllara göre artışlar olmuştur. Spor tesislerinden yararlanan kişi sayısı ve tesislerin açık kalma süresi artmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate Turkish sports policies between the years 2018-2022 within the framework of strategic plans and the activity reports presented. The study was carried out using a retrospective document analysis method, which is one of the qualitative research techniques. Within the scope of the study, the 2018-2022 Strategic Plan of the Ministry of Youth and Sports and 1,924 lines of documents from the activity reports presented in those years were examined, and 240 lines of data were included in the study. The data were collected from the relevant institution's website with permission. As a result of the research, it was observed that Goal 1 in the 2018-2022 Strategic Plan was consistent with the published annual activity reports, while differences were found between Goals 2, 3, and 4 and the published activity reports. It was determined that some target indicators fell below the strategic goal performance. When the indicators of Goal 1 in the strategic plan were examined, it was found that the number of youth centers and their activities increased. However, there was a decline in international activities organized domestically and abroad due to the COVID-19 period. According to the performance indicators in the activity reports published in line with Goals 2, 3, and 4 of the strategic plan, an increase was observed in the number of supported projects and the number of beneficiaries of these projects. The bed capacities of dormitories increased, and there was a rise in the number of main activities related to national holidays and cultural arts events. Under the scope of educational activities, there was an increase in the number of training sessions conducted, as well as in the number of participating youth and youth workers over the years. The number of people benefiting from sports facilities and the duration of the facilities being open also increased.