Çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediyatri) doktorlarının hukuki sorumluluğu
Legal liability of pediatricians
  1. Tez No: 898133
  2. Yazar: ZEYNEP ZORER KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hukuk düzeninde kişinin vücut bütünlüğü ve yaşam hakkının korunması diğer bütün hakların kullanılabilmesinin ön koşuludur. Sağlık ve iyileşmek adına dahi olsa gerçekleştirilen tıbbi müdahale bakımından hastanın ve doktorun kurallar çerçevesinde korunması, beraberinde tarafların sorumluluğunu getirmektedir. Doktor hasta ilişkisi hukuken ne kadar belirlenebilir ve koruyucu olursa hem doktor hem hasta bu denli amaca ulaşabilecektir. Tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk şartlarının yanında, müdahalenin çocuklar bakımından ne şartlarda ve nasıl uygulanması gerektiğini belirlemek, tıp ve hukuk biliminin öncelikli konusu olmalıdır. Çocuk hastanın hakları ve doktorun sorumluluğu hukuk sınırıyla çevrelenmedikçe toplum sağlığının da tehlikeye düşmesi kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Uygulamada, çocuk doktorlarına ilişkin diğer uzmanlıklara göre daha fazla tıbbi hata ve uyuşmazlık olması ve hastanın çok kez korunmaya muhtaç çocuk olması sebebiyle çocuk doktorlarının sorumluluğunun diğer doktorlara nazaran daha hassas ve önemli olduğunu söylemek hatalı olmayacaktır. Çocuk doktorlarının görevlerini, karşılaşmaları pek muhtemel yargılamalara karşı endişe duymadan yapabilmeleri ve mesleki özerkliklerini koruyabilmeleri çocuk sağlığını ve dolayısıyla uzun vadedeki toplum sağlığını belirleyecektir. Kişinin kişiliğinin, yaşamının ve haklarının hukuken korunması gerekliliği karşısında, bakıma ve temsile muhtaç çocuğun ise daha fazla korunmasının gerekliliği ortadadır. Tıbbi müdahaleyi hukuka uygun kılan aydınlatma, çocuğun kişisel sağlık verileri bakımından, müdahaleye rıza verme ise kişiye sıkı sıkıya bağlı hak olması bakımından çocuk hastaların bu durumlar karşısındaki konumu ve doktorun yaklaşımı hukuken tartışılmaya değer konulardır. Diğer yandan tıp hukukunda, doktoru otorite kabul eden ve bir nevi hastanın yerine kendini koyarak hareket eden babacıl anlayış terk edilerek artık kişinin geleceğini belirleme hakkına dayanan otonom anlayışa geçilmiştir. Çocuk doktoru ile hasta ilişkisinde de, ayırt etme gücü olan çocuklar bakımından değil doktorun, velinin dahi çocuk üzerinde hüküm kurmasını kabul etmeyen bir eğilim gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
LEGAL RESPONSIBILITY OF PEDIATRICIANS In the legal order, the protection of one's physical integrity and the right to life is at the forefront of the exercise of all other rights. The protection of the patient and the doctor within the framework of the rules in terms of medical attention, even for the health and recovery, brings with it the responsibility of the parties. The more legally determinable and protective doctor-patient relationship is, the more purposeful both the doctor and the patient will be. In addition to the conditions of lawfulness of the medical attention, determining under which conditions and how the attention should be applied in terms of children should be the primary subject of the medical and juridical sciences. Unless the rights of the paediatric patient and the responsibility of the doctor are not surrounded by the legal boundaries, jeopardise of the public health will be unavoidable result. In practice, it would not be incorrect to say that the responsibility of paediatricians is more sensitive and important than the doctors specified in other fields of medicine, since there are more medical failure and disputes regarding paediatricians than other specialities and the patient is often a child in need of protection. The ability of paediatricians to perform their duties without any concerns regarding possible judgements and to protect their professional autonomy will determine the health of children and thus the health of the community in the long term. In the face of the necessity to legally protect the personality, life and rights of the person, it is obvious that the child is in need of more care and representation It is worthy to legally discus the position of the pediatric patients and the pediatricians from the points of; (i) the notice which legalize the medical attention within the scope of the child's personal medical data and (ii) the consent of the child on the medical attention within the scope of a right strictly bound to the person. On the other hand, in the medical law, the paternalistic understanding, which accepts the doctor as an authority and acts by putting himself in the shoes of the patient, has been abandoned and an autonomous understanding based on the right to determine one's future has been adopted. In the relationship between the paediatrician and the patient, a tendency is being developed which does not accept only the doctor, but even the guardian to rule over the child in terms of children with the power of discernment.