Hazir beton sektörünün su ayak izi: Niğde örneği̇
Water footprint of ready-mixed concrete: Case of Niğde
  1. Tez No: 898163
  2. Yazar: GHUFRAN ANWAR HAMEED HAMEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YAŞAR KORKANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsan ihtiyaçlarının çeşitlenmesi, nüfus artışı ve teknolojik gelişmeler suyun miktarında azalma ve su kalitesinde bozulmalara neden olarak su kıtlığı tehdidine yol açmaktadır. Hazır beton son yıllarda hızla gelişen inşaat sektörü açısından önemli bir malzemedir. Bu çalışmanın amacı, Niğde örneğinde hazır beton üretiminden kaynaklanan su ayak izini belirlemektir. Hazır betonun yaşam döngüsü dikkate alınarak beşikten kapıya kadarki doğrudan ve dolaylı su ayak izi hesaplanmıştır. Doğrudan su ayak izi kapsamında üretimden kaynaklanan, mikser yıkama, beton santrali yıkama, toz bastırma, bahçe sulama ve personel kullanımı; dolaylı su ayak izi kapsamında üretim içeriğinde kullanılan çimento, agrega, enerji ve yemek değerlendirilmiştir. Ana sonuçlar şunlardır: (1) Beton endüstrisindeki büyük su tüketimi, dolaylı tüketilen su miktarıyla yakından bağlantılıdır. (2) Hazır betonun su ayak izi 2,238 m3/m3 olup, bunun 0,217 m3/m3'ü doğrudan su ayak izi, 2,021 m3/m3 'ü ise dolaylı su ayak izidir. (3) Agreganın su ayak izi diğer faaliyetlerle karşılaştırıldığında en yüksek su ayak izi olan 1,125 m3/m3 ulaşmaktadır; onu 0,573 m3/m3 su ayak iziyle çimento takip edilmektedir. (4) Personel yemek ve enerji de sırasıyla 0,292 m3/m3 ve 0,0308 m3/m3 oranında su ayak izine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diversification of human needs, population growth and technological developments cause deteriorations in the quantity and quality of water, leading to the threat of water scarcity. Ready-mixed concrete is an important material for the construction industry, which has been developing rapidly in recent years. The purpose of this study is to determine the water footprint resulting from ready-mixed concrete production in the Niğde example. Taking into account the life cycle of ready-mixed concrete, the direct and indirect water footprint from cradle to door was calculated. Mixer washing, concrete plant washing, dust suppression, garden washing and personnel use arising from production within the scope of direct water footprint; within the scope of indirect water footprint, cement, aggregate, energy and food used in production were evaluated. The most important results are: (1) The high water consumption in concrete industry is closely related to the amount of water consumed indirectly. (2) The water footprint of ready-mix concrete is 2.238 m3/m3, of which 0.217 m3/m3 is a direct water footprint and 2.021 m3/m3 is an indirect water footprint. (3) The water footprint of aggregate reaches the highest water footprint of 1.125 m3/m3 compared to other activities. It is followed by cement with a water footprint of 0.573 m3/m3. (4) Personnel food and energy also contribute to the water footprint at the rate of 0.292 m3/m3 and 0.0308 m3/m3 respectively.