Stratejik yönetim ve inovasyon arasındaki ilişki: Niğde Organize Sanayi Bölgesi'ndeki KOBİ'ler üzerine bir araştırma
The relationship between strategic management and innovation: A research on smes in Niğde Organized Industrial Zone
- Tez No: 898165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz dünyasında stratejik yönetim ve inovasyon kavramlarının önemi giderek artmaktadır. Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) stratejik yönetim ile inovasyon arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın amacı, stratejik yönetim süreçlerinin KOBİ'lerin inovatif kapasitelerini nasıl etkilediğini ve bu iki faktöre üst düzey yöneticilerin bakış açılarını değerlendirmek hedeflenmiştir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemleri kullanılarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Bulgular, stratejik yönetimin, işletmelerin inovasyon süreçlerini destekleyici bir faktör olarak kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Araştırma sonuçları stratejik yönetim ve inovasyonun birbirini tamamlayan iki kritik unsur olduğunu göstermektedir. Stratejik yönetimin etkin kullanımı, işletmelerin inovasyon süreçlerini güçlendirmekte ve bu iki unsurun bütünleşik bir şekilde uygulanmasının önemli olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, gelecekte yapılacak araştırmaların daha geniş ve çeşitli örneklemlerle gerçekleştirilmesi, farklı sektör ve büyüklükteki işletmeler için de benzer sonuçların geçerliliğini test etmek açısından önem arz etmektedir. Ayrıca, nicel araştırma yöntemleri ile elde edilen bulguların nitel araştırmalarla desteklenmesi, stratejik yönetim ve inovasyon süreçlerinin daha derinlemesine anlaşılmasına ve uygulamada karşılaşılan zorlukların daha iyi kavranmasına katkıda bulunacaktır. Böylece, bu iki önemli kavramın işletme performansına olan etkisi hakkında daha kapsamlı bir literatür oluşturulabilecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of strategic management and innovation concepts is increasing in today's world. This study examines the relationship between strategic management and innovation in small and medium-sized enterprises (SMEs). The aim of the study is to evaluate how strategic management processes affect the innovative capacities of SMEs and the perspectives of senior managers on these two factors. In the study, data were collected and analyzed using quantitative research methods. The findings show that strategic management plays a critical role as a factor supporting the innovation processes of enterprises. The research results show that strategic management and innovation are two critical elements that complement each other. The effective use of strategic management strengthens the innovation processes of enterprises and shows that the integrated application of these two elements is important. In this context, it is important to conduct future studies with larger and more diverse samples in order to test the validity of similar results for enterprises of different sectors and sizes. In addition, supporting the findings obtained with quantitative research methods with qualitative research will contribute to a more in-depth understanding of strategic management and innovation processes and a better understanding of the difficulties encountered in practice. Thus, a more comprehensive literature can be created on the impact of these two important concepts on business performance.