Diesel engine hil system development
Dizel motor simülator sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 898199
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞENOL GÜLGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, model tabanlı tasarım yaklaşımı ile dört silindirli bir dizel motor donanımsal simülatörü geliştirilmiştir. Simülatör, Motor Kontrol Ünitesi modeli ve Motor modelinden oluşmaktadır. Simülatör modelleri, Simulink ortamında geliştirilmiş ve Embedded Coder ile derlenerek Arduino Mega kartı üzerine gömülmüştür. Motor Kontrol ünitesi modeli, dizel motorların başlıca kontrol fonksiyonlarından olan rölanti kontrolü, tork kontrolü, motor devir hızı limitleme ve ray basınç kontrolü fonksiyonlarına sahiptir. Oluşturulan modelin simülasyonu ile elde edilen çıktıların, gerçek dizel motorlarda ve diğer deneysel çalışmalarda elde edilen sonuçlar ile benzerlik gösterdiği ve eğitim amaçlı kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an HIL system for a four-cylinder diesel engine is developed using a model-based design approach. The HIL system has been formed by an engine control unit model and an engine model. The model is created in a Simulink environment and embedded on the Arduino Mega board with Embedded Coder. The Engine Control unit has the main functions of a diesel engine control: idle control, torque control, engine speed limiting, and rail pressure control. It has been observed that the outputs obtained by the simulation of the model developed are similar to the results obtained in real diesel engines and other experimental studies and can be used for educational purposes.